Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Kdo to byli Janičáři

Kde se vzali a kam se poděli

 

Motto: Tělesná stráž, pohraniční hlídka a řadová pěchota. To vše byli Janičáři. Odkud přišli, kde se vzali a co byli vlastně zač? A také kam se poděli.. Možná budete překvapení jak se infiltrovali mezi nás…

 

Vzestup a pád Poturčenců

V roce 1365 se objevuje první zmínka o Janičárech. Z křesťanských zajatců byla sestavena první vojenská jednotka, později se ujal systém Devširme. Devširme znamená Daň krve. Byla používána na územích okupovaných Osmanskou říší.

Správně měl připadnout Osmanské říši každý chlapec a dívka na čtyřicátý dům ve věku od 7–10 let. Chlapce vybírali samotní Janičáři, ale vybírali i dívky do harémů. Nejoblíbenější byli Řekové a Albánci, ale časem sem zapadali nejen Balkánci, ale i Poláci, Maďaři, Slováci, Rusové a je možné, že i Moravané a Valaši, důsledkem nájezdů na Moravu.

Původní Janičáři žili velice asketickým životem. Po výchově v nějaké rodině, kde se měli naučit jazyku a islámu, byli odveleni do vojska. Prodělali tříletý až pětiletý výcvik a byla zařazena do armády.

Janičáři nesměli nosit bradku, protože nebyli svobodní, pouze knír, museli zůstat v kasárnách jako vojáci a nesměli se oženit. Janičáři, kteří nemohli být vojáky se stali většinou úředníky a někteří změnili armádní profesi jako třeba jakýsi Chorvat Dragut, který se vypracoval na admirála.

 

 

Až v roce 1566 byl zrušen tento zákon a Janičáři začali opouštět kasárna. Mimo ženění a rodinu se začali věnovat obchodu a politice, ale neměli v obchodu moc oblibu, lidé se jich báli pro jejich ,,mafiánské" praktiky. K Janičářům od té doby mohli jít i jejich synové a Arabové. V roce 1683 byl pak zákon Devširme úplně zrušen.

Když Janičáři vstoupili do politiky, začali získávat nejvýznamnější posty a v posledních letech své existence dokonce hlídali harém. V roce 1622 zavraždili a v roce 1648 sesadili a zavraždili sultány Osmana II. a Ibrahima I. Na začátku 19. století chtěl sultán Selim III. westernizací reformovat říši. Reakce Janičárů? Sesadili ho.

Janičáři měli v té době počet 135 000 mužů. Přesto nedokázali zabránit Řecku v získání nezávislosti, a tak bylo o jejich osudu rozhodnuto. V roce 1826 Mahmud II. Nařídil jasný program westernizace. Když se Janičáři bouřili, dal na jejich kasárna namířit děla a palbou jich několik tisíc pobil. Zbytek dal z části popravit, z části rozprášit do nejzazších koutů říše.

Tělesná stráž zvaná Pejkové, měla mít údajně vyndanou slezinu, aby prý nepodléhala smutku a starostem a neustále se radovala. Pohraniční stráž hlídala hranice v dobách míru, ale často byla schopna a ochotna i podnikat nájezdy na druhou stranu.

 

 

Nejzajímavější je ovšem jejich armáda, která podléhala přímo sultánovi a nikomu jinému. Zprvu lučištníci se vypracovali na mušketýry a řadové pěšáky, v dobách míru ale nechodili po zuby ozbrojení, ale měli jen menší šavli či dokonce hůl. Italští přeběhlíci naučili Janičáře odlévat děla, později pak sami dokázali vymýšlet vlastní zbraně a protože měli zálibu ve velikosti vyráběli přímo obří děla, např. Bazilišky.

Bazilišek bylo dělo, které prý umělo bořit věže a v hradbách dělat až pětimetrové díry. Nabíjelo se však příliš pomalu a mohlo se z něj střílet jenom několikrát denně.

Janičáři se dále naučili ženismu a inženýrství převážně zase od Italů a Francouzů. Při pochodu byli zásobováni podpůrnými jednotkami zvanými Azab, které měly ještě na starosti stavění stanů, budování silnic a také jednotkami s názvem Cebec. Cebeci byli zásobovači zbraněmi a municí.

První vojenská hudba vznikla v Evropě v polské armádě, která to převzala od Janičárů, kteří při pochodu hlasitě vyhrávali na bubny, cimbály a trubky. Kromě psychologického účinku na nepřítele obsahovala jejich hra i taktický prvek – sloužila k předávání rozkazů. Částečně se touto hudbou inspirovali i skladatelé jako Haydn, Strauss nebo Beethoven.

 

Janičáři se účastnili mnoha slavných bitev.

  • Byli při dobývání Rhodu, Moháče, u obou obléhání Vídně, v bitvě na Maltě i u Zenty. Používali hlavně sílu a fanatičnost. Dokázali se naprosto šíleně vrhat proti vražedné palbě i hradbě kopí a šli vždy tam, kam šel sultán.

 

Samotný duch Janičářství bohužel nevyhynul a jeho novodobá forma existuje i nadále. V Česku je to např. Lukáš Větrovec, zvaný též Alija Harišovič, vyškolený muslimy přímo na Středním východě. Tato moderní forma se od té staré liší jen nepatrně.

Noví Janičáři nejsou již verbováni násilím, ale lobují za islám dobrovolně. Možná za to obdrží nějaký ten jidášský groš, možná se jen chtějí zviditelnit, ale zfanatizovaní islámskou vírou jsou stoprocentně excelentně. Zřejmě jim nedochází, že jsou v každém případě opovrženíhodní zrádci, zrádci vlastní kultury, své civilizace i vlastních předků a potomků, a že podle toho s nimi také v blízkém budoucnu naložíme.

 

Větrovcovo rasistické kázání v brněnské mešitě

 

Pověst o Kapolim

Na pomezí Moravy a Slezska je ves Valašské Klobúky. Při nájezdu Turků z Uher, někdy v druhé polovině 17. století, všichni obyvatelé celou vesnici ze strachu před nimi opustili a skryli se. Rychtářova rodina zůstala a střežila vesnici. Jeho žena se synem Jurkou čekala doma a manžel šel oblédnout situaci, aby mohl včas ostatní varovat a odvést je správným směrem. Náhle přijel jiný jezdec se vzkazem, že ho má následovat, že její manžel je v pořádku a snaží se Turky zmást, a tak se s ním vydala na cestu..

 

 

Cestou lesem uslyšela koňské ržaní a vydala se tím směrem, protože si myslela, že je to její manžel! Místo něho však proti nim vyjel Turek, popadl Juru a zmizel s ním v lese. Co se s ní stalo již pověst nepraví, patrně skončila někde v harému jako turecká otrokyně.

Jura byl vychováván jako Janičár! Nejprve byl svěřen muslimské rodině, která ho vychovávala v Anatolii v Turecku! Učil se cizímu jazyku, cizím zvykům a náboženství a postupně ztrácel vědomí o své pravé vlasti i rodině.

Když odrostl, byl zařazen do Janičárské armády kde jej podrobili tvrdému výcviku a disciplíně. V roce 1683, když táhl velký vezír Kara Mustafa paša proti Vídni v jednotkách Janičárů byl i Valach Jura, nyní nesoucí jméno Kapoli.

 

 

U Vídně si Kapoli vedl velmi obratně, a získal si tak oblibu Kary Mustafy, který ho proto vyslal na Moravu vybírat s Janičáry výpalné. Když tak putovali z místa na místo, jednoho dne dorazili i do Valašských Klobúk a Jura, nyní Kapoli začal poznávat svůj kraj. Jednoho dne Jurův otec, jakožto rychtář, byl v delegaci která dojednávala s Turky tzv. výpalné, Jura jej okamžitě poznal, opustil tureckou družinu a odešel s ním domů.

Turci to ale Kapolimu nezapomněli a s velkou přesilou se pro něj vrátili. Násilím jej odvlekli a jeho otce, rychtáře přitom umlátili. U Vídně dal Kara Mustafa Jurovi pistoli, což byl jasný rozsudek, vzít si život. Nutno dodat, že na tehdejší dobu velmi milosrdný.

A jak dopadl Kara Mustafa? Ten byl u Vídně na hlavu poražen a uškrcen hedvábnou šňůrou, kterou mu za to poslal sám sultán. S jeho porážkou i smrtí odešel na předlouhý čas i strach z Otomanského impéria, které tak bylo ve své středověké expanzi nadobro zastaveno!

Django Bradley

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Jde především o Vaši budoucnost, tak nestůjte mimo

 

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

««« Předchozí text: Palestinci - Hitlerovi vnuci Následující text: Manipulace, provokace, dezinformace 4.část »»»

Atllanka | Čtvrtek 3. 01. 2013, 10.52 | Historie, Komentáře, Středověk | trvalý odkaz | vytisknout | 8003x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1] To by jeden
Atlet web Pátek 4. 01. 2013, 22.27

neřekl. Když se dají všechny informace takhle dohromady.

[2] ktery je kapoli
jakub soman mejl Pátek 22. 02. 2013, 21.28

jenom chci vedet ktery je kapoli

[3] Myslím
Django Bradley Pondělí 25. 02. 2013, 14.16

Myslím, že z vyjmenovaných moderních Janičárů žádný, protože to žerou i s navijákem…

Nelze přidávat nové komentáře.