Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Oni padli, abychom my mohli žít

Vzpomínka ve Zhůří

 

Motto: Dne 5.5.1945 padla jednotka vojáků 90. pěší divize Americké armády do nastražené léčky v obci Zhůří u Javorné na Šumavě…

Letošní vzpomínka u pomníku ve Zhůří proběhne 5. července od 10-ti hodin dopoledne. Jsem upřímně přesvědčen, že znakem budoucího normálního života v naší společnosti bude i to, že návštěvník těchto míst při vzpomínce na minulost, položí kytičku květů na obou místech.

 

Zhůří – obec rozstřílená komunisty

 

90. pěší divize se od vylodění na pláži Utah účastnila všech důležitých bojových operací ve Francii, Lucembursku, Belgii, Německu a její bojové ztráty patřily k nejtěžším: 3 930 padlých a 14 386 raněných.

Po napadení přešli Američané téměř okamžitě do protiútoku. Výsledkem tohoto střetnutí bylo 10 padlých a 10 zraněných amerických vojáků a 24 padlých a 76 zajatých příslušníků Německého školního praporu a Hitlerjugend.

Podle vyprávění posledního kněze, mohl po odsloužení ranní mše z kostela odnést pouze to, co unesl v rukou. Následně byla obec v novém vojenském cvičišti vybrána za cílovou plochu pro těžké zbraně. Jediné, co bylo možné po zrušení vojenského prostoru poznat, byly velmi nezřetelné obrysy základů bývalého kostela.

 

 

Po roce 1989 postavili bývalí převážně němečtí obyvatelé obce Zhůří ve spolupráci s městečkem Hartmanice v blízkosti bývalého kostela a hřbitova kapličku. Na kapličku k úctě všech padlých, umístili pamětní desku. Každý rok se tady setkávají, aby společně oslavili POUŤ ve své obci.

8.7.2000, byl nedaleko kapličky odhalen pomník padlým vojákům Americké armády. Pomník byl výsledkem snahy neformálně sdružené skupiny přátel, za patronace tehdejšího OkÚ Klatovy a měst Hartmanice a Klatovy. Deset padlých vojáků na jednom místě, byl největší počet padlých Američanů v jednom krátkém bojovém střetnutí, na jednom místě, na celém území ČSR. Nelze se tedy divit, že odhalení pomníku se účastnil i tehdejší velvyslanec USA v ČR.

Většina ze skupiny přátel, která stavbu pomníku v roce 2000 organizovala, ve spolupráci s městem Hartmanice se i nadále v termínu kolem svátku Dne nezávislosti schází u pomníku, aby spolu s dalšími občany vzpomněli na ty, kteří 5.5.1945 ve Zhůří a nejenom tam, padli.

 

 

Protože tyto řádky píši pouze sám za sebe, mohu vyjádřit své hluboké přesvědčení, že je správné výše popsané střetnutí považovat za tragickou, nešťastnou a zbytečnou ztrátu 34 mladých a velmi mladých životů. Jsem přesvědčen, že za tragedii je nutno považovat i ztrátu života 24 vojáků bojujících většinou z přesvědčení, v marném a zbytečném boji za zavrženíhodné a prolhané vůdce a jejich zločinné ideje.

 

 

Letošní vzpomínka u pomníku proběhne 5.července od 10-ti hodin dopoledne. Během slavnosti je povolen vjezd aut jak od hlavní silnice Klatovy – Železná Ruda, tak z druhé strany od Keplů a Hartmanic.

Červen 2008 – K. Kosturik

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Nestůjte mimo, jde o Vaši budoucnost..

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

««« Předchozí text: Obřízka nebo polití kyselinou? Následující text: NeKřesťanské mučení a Nové sekty »»»

Atllanka | Úterý 5. 10. 2021, 16.04 | Česko, USA, Válka | trvalý odkaz | vytisknout | 3470x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?