Atllanka

Nebyla uložena žádná novinka

Bursíkova zelená kobyla

Bursík bílým koněm Gazpromu?

 

Motto: Evropa se vrací k jaderné energii, protože státy pochopily, že jádro je nejlevnější zdroj energie, který je navíc šetrný k životnímu prostředí. Zato u nás si ministr lesů, vod a strání prosadil do roku 2050 embargo na nové reaktory…

V Evropě je třetina energie vyrobená právě z jádra. V tomto týdnu oznámila Itálie ústy svého premiéra návrat k jaderné energii. Po Černobylské tragedii byly v Itálii uzavřeny čtyři jaderné elektrárny a výsledkem je, že Itálie je nucena energii draze nakupovat v zahraničí.

Totéž platí i pro sousední Rakousko. I tam byl referendem prosazen zákaz jádra a Rakousko je nuceno energii nakupovat za hranicemi, protože ostatní zdroje energie nestačí pokrýt poptávku. Naši Shrekové by nejraději prosadili totéž.

 

 

Přechod na plyn, jak je v plánu ministra Bursíka, by znamenal pro životní prostředí velkou zátěž. Podle Bursíka by se měly snížit emise o 40% do roku 2020. Dosáhnout toho chce výstavbou 36 plynových elektráren.

Nejen, že tento projekt je finančně náročný a zcela jistě řádově překročí Bursíkovo číslo 2000 korun za ušetřenou tunu emisí, ale zároveň by naši zem učinil energeticky závislou na ruském Gazpromu, který k nám zemní plyn dodává.

V roce 2004 při 31% energie vyrobené v jaderných elektrárnách byly emise CO2 necelých 8 miliard tun. Pokud by se v Evropě uzavřely všechny jaderné elektrárny, pak by v roce 2030 tyto emise byly na 15 miliardách tun, přičemž více než 8.5 miliardy tun emisí by byly vyprodukovány v plynových elektrárnách.

Evropa má v plánu začít stavět 11 nových jaderných reaktorů. Italský premiér Berlusconi slibuje do konce volebního období začít s výstavbou několika jaderných elektráren. Ministr Bursík chce pravděpodobně učinit naši zem závislou na dodávkách energie ze zahraničí.

 

 

Už dnes je jisté, že stát bude potřebovat další jadernou elektrárnu. Jednak to pomůže snížit emise a druhak celosvětová poptávka po energii stále stoupá. V roce 2050 by už měly existovat jaderné elektrárny schopné využívat vyhořelé jaderné palivo.

Neměl by nám ujet vlak. V případě, že se zakonzervuje současný počet reaktorů, či dokonce utlumí, bude to znamenat úbytek odborníků a specializovaných stavbařů, kteří snadno najdou práci tam, kde se jaderky budovat budou.

Navíc okolní státy budou vyrábět energii čistší a lacinější. Nám by pak zbyl Černý Petr, protože emise by se nesnižovaly, naopak by stoupaly a my bychom v konečném důsledku museli energii nakupovat. Je snad Martin Bursík zaplacným agentem ruského Gazpromu, který si chce zvýšit zisky? Opravdu chce ministr Bursík učinit náš stát energeticky a potažmo ekonomicky závislým na ruském kohoutu s plynem?

Rudolf Polanecký  

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Mravní eunuch, Nová levice a Zídek, jak se to rýmuje? Následující text: Omluva za Uloupené Kosovo »»»

Atllanka | Středa 4. 06. 2008, 19.26 | Česko, Ekologie, Jaderná energie | trvalý odkaz | vytisknout | 1673x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1] Bursík
kawasaki Pondělí 16. 06. 2008, 12.28

Bursík bude brzy unesen agenty rozvojových zemí a popraven za podporování genocidy obyvatelstva. (cena potravin kvůli ekopalivu roste závratným tempem nahoru)

[2]
Jirka Pátek 18. 07. 2008, 22.32

Chalpec se opravdu vyzná… :) http://www.respekt.cz/final-word.php?…

Nelze přidávat nové komentáře.