Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Exekuce.. jó, exekuce....

Zlodějna v Česku naprosto legální (aktualizace)

 

Motto: Splácíte své dluhy, upomínky neházíte do koše a doporučené dopisy si zásadně vyzvedáváte? Přesto jste zjistili, že vám někdo zrušil stavební spoření, ukradl auto i cenné papíry a zmizely všechny peníze z vašeho běžného účtu?

Nebo jste dostali v práci o třetinu nižší mzdu, či jste se kvůli vyměněnému zámku nedostali do vlastního bytu? A nebo dostali, ale zato to v něm vypadá, jako po řádění vandalských zlodějů nejhrubšího zrna? Ano? A ptáte se jak je to možné?

Právní výklady se různí, zdá se, že exekutoři nejsou jednoznačně v právu, ale i tak jde o nepříjemné riziko a zkušenost.

 

 

Podle zákona totiž nezáleží na bydlišti dlužníka a exekutor smí zabavit movité věci, o kterých se domnívá, že by mohly patřit dlužníkovi. To se týká třeba i automobilu zaparkovaného kdekoliv na ulici. Exekutor si jej najde a zabaví.

Že se Vás to netýká?

Nabízíme k úvaze několik příběhů, příběhů obyčejných lidí jako jste vy, nebo my, lidí, kteří si nepůjčují, a pokud ano, pak jen málo a snaží se to splácet, lidí, kteří třeba jen někomu dělali ručitele, a nebo lidí, kteří vzali pod svou střechu kamaráda, či přítele v nouzi.

 

Příběh první

Asi 5 měsíců u mě bydlel známý. Dostal se totiž do dluhů a prodal vše, aby zaplatil co nejvíce. Přišel jen s kartáčkem na zuby. Asi měsíc po jeho odchodu do Prahy za prací přišel exekutor, aby z mého bytu odvezl vše, co by mohlo být mého známého, což mohlo být úplně vše a také tak učinil.

Uvědomujete si v jakém státě žijeme? Že za dobrý skutek pomoci známému může přijít v téhle zemi „spravedlivý“ trest?

Stále si myslíte, že Vás se to netýká? Ne? Tak čtěte!

 

Příběh druhý

Obchodní společnost – dlužník, proti které byla nařízena exekuce, měla sídlo na adrese, kde sídlila i jiná obchodní společnost. Dlužník byl již v likvidaci a na uvedené adrese ve skutečnosti neměl žádné věci. Vykonavatelé exekutorského úřadu se ovšem dostavili na uvedenou adresu a hodlali veškeré věci, které se tam nacházely, zabavit a odvézt.

Zaměstnankyně obchodní společnosti, která byla skutečným vlastníkem těchto věcí, nakonec po dohodě s prokuristkou svého zaměstnavatele exekuci odvrátila tím, že vyplatila vykonavatelům exekučního úřadu ze svého majetku cca 192 000 Kč – protože tím odvrátila svoji bezprostřední a jasnou likvidaci, pokud by její věci byly zabaveny. Následně dotyčná zaměstnankyně podala vůči oprávněnému žalobu na vyloučení této peněžité částky z exekuce.

 

 

Soud prvního stupně, jakož i odvolací soud shodně žalobu zamítly. Dotyčná částka totiž podle zjištění soudů nebyla postižená exekučně, nýbrž ji žalobkyně „dobrovolně“ předala vykonavatelům exekučního úřadu, a to s cílem vlastního prospěchu, z cílem odvrátit zabavení movitých věcí nutných ke své obživě.

Má to blbý, neměla štěstí, že? Pořád se Vás to netýká?

 

 • Tak co s Vámi? Zkuste si pustit video: O exekutorské chobotnici – najdete zde

 

Příběh třetí

Stará paní – vdova, po těžké operaci, ozařování, chemoterapii, chodící o francouzských holích, kterou dealer mylně informoval a na prezentaci produktu jí řekl, že zboží lze kdykoli vrátit, se po mnoha marných prosbách o odstoupení od smlouvy zadlužila, aby zaplatila za nádobí Zepter.

Netušila, že ještě musí doplatit úrok za pozdní platbu a to 247,70 Kč, nebylo povinností firmy ji na to upozornit. Usnesení soudu dostala od exekutora osobně, a to i s exekučním příkazem o zaplacení 9 104 Kč! Na tuto částku se úroky časem vyšplhaly.

Ještě pochybujete?

A co myslíte, chová se náš stát, který si platíme ze svých daní jako lichvář? Jsou opravdu v zájmu státu nemravné zákony tvořené nemravnými zákonodárnými poslanci? Nemravnými proto, že umožňují ožebračování jedněch občanů druhými za tiché státní podpory!

 

Příběh čtvrtý

Za svého zaměstnance, který nezaplacením účtu za telefon způsobil firmě dluh, chtěla všechno vyrovnat, aby se vyhnula exekuci. Nepovedlo se. Exekutor byl totiž odvolán z funkce, a protože se proti tomu odvolal, tak zamrzlo všechno na mrtvém bodě. Nikdo ho prý nemůže zastoupit ani řešit jeho kauzy.

 

 

No a zablokované účty lidí, kteří už nic nedluží? To prý patří k věci.

Tak co, stále si ještě myslíte, že se Vám nemůže nic stát pokud nikomu nic nedlužíte a ještě platíte dluhy za druhé? Jste si ale opravdu naprosto jisti, že nikomu nic nedlužíte?

 

Případ pátý – Pronajali jste si byt, tak plaťte!

Bydlíme s manželem v prostějovském bytě, který nám pronajala paní z Brna. Problém je v tom,že na jejího syna, který bydlí s ní v jejím brněnském bytě, ale trvalý pobyt má hlášen u nás v Prostějově, byla uvalena exekuce.

Byla jsem celou záležitost projednat na exekutorsém úřadu a tam mi bylo řečeno, že udělají výjezd do Brna, ale pokud tam nepochodí, tak budou muset provést exekuci v místě jeho trvalého pobytu, to znamená u nás.

Nikdy jsem toho člověka neviděla a veškeré věci v bytě jsou naše. Exekutoři se podle mě chovají spíše jako prachobyčejná banda zlodějů, protože jim nejde o spravedlnost, ale jen o svoje prachy a je jim jedno, že je vytřískají z nevinných lidí a ne z opravdového dlužníka. Škoda, že neznám smajlíka na odplivnutí!

Stále ještě pochybujete? Stále myslíte, že se Vám to nemůže stát?

 

Kde je vlastně jádro pudla?

Problémy jsou jednoznačně v zákonech. Měli by je řešit právníci a soudy, apelovat by se mělo na poslance, aby se zasadili o změny. Jinak totiž vháníme dost velkou část občanů do bídy, připravujeme je o bydlení a základní životní podmínky.

Není důstojné pro evropský civilizovaný stát, abychom zbavovali rodiče dětí jejich odebráním a umísťováním do státních zařízení – mimochodem daleko dražších než je péče v rodině, a jim ponechali pouze možnost živoření, když je předtím připravíme o vše i o bydlení.

 

 

Nedáváme možnost seniorům ani nemocným k léčení ani k životu. Případy pokusů o sebevraždy v beznadějné situaci, jež někdy vznikly i důvěřivostí, se kterou se dotyčný za někoho zaručil, již nejsou ojedinělé!

Na čí straně je stát, který nedostatečnými a špatnými zákony nechrání své slabé a svou nečinností pomáhá některým podnikavcům pouze hrabat?

 

Případ šestý – Peníze nebo život?! Nejlépe oboje…

V dalším případě došlo např. k zabavení vozidla na leasing, přestože exekutorka viděla doklady o majiteli vozidla, kterým nebyl dlužník, ale logicky leasingová společnost.

Že exekutorka odvezla s vozidlem také léky nemocného povinného – tedy dlužníka? No a? Exekutorce pak na obranu stačilo, aby odpověděla, že vozidlo bylo odtaženo a pak po předložení dokladů vráceno… A je to ne?

 

A co komora exekutorů? Té nevadilo ani to, že:

 • předtím se ještě spolupracovník exekutorky snažil přimět povinného důchodce, který byl již v bezvědomí, k podpisu Příkazu o srážení dávek důchodového pojištění
 • pak tento člověk skončil na ARO v nemocnici, kde strávil měsíc na uzavřeném oddělení.
 • dnes je z něho ruina, a kdyby ho opustila žena, neměl by nejen na léčení, ale ani na základní životní potřeby.

 

Vrána k Vráně sedá a jak známo:

Vrána Vránovi oči nevyklove!

 

A důvod?

Tento člověk XY se zaručil za firmu, kde byl společníkem na 2 milióny Kč. Věřitel přes rok vybíral neoprávněně nájemné, přestože mělo putovat na účet firmy (cca 4–6 miliónů Kč). Pak požádal o exekuci na majetek ručitele pana XY, který žádný majetek neměl, protože veškeré své peníze vložil do firmy, kterou spoluvlastnil.

Exekutorka společně se společníky i jejich „přítelem oprávněným“ počkali na odjezd rodiny do zaměstnání a za jejich nepřítomnosti vybrali vše cenné. Částečně při svém řádění poničili i zařízení bytu a odvezli i věci nezapsané.

V bytě bydlela ještě jedna dcera s dítětem, která se rozváděla, a druhá dcera tam pobývala pravidelně, protože pracovala jako obchodní zástupkyně. Tyto dvě ženy byly dcerami manželky, k panu X neměly žádný vztah. Veškeré jejich věci byly nicméně rovněž zabaveny a odvezeny.

 

Samozřejmě, že všichni podali vylučovací žalobu.

 • Tato žaloba trvá od května 2000 dodnes. Prvoinstanční soud rozhodl ve prospěch členů domácnosti, kterým měly tedy být věci vráceny. Avšak žalovaný věřitel se odvolal a odvolací soud vrátil žalobu zpět 1. instanci, takže potrvá zřejmě ještě několik let.

 

Je však těžké, aby prokazovali nepovinní (tedy žalobci), že jim věci skutečně patří. Musí mít několik let schované kupní doklady, nebo pomocí svědků prokazovat, že skutečně věci užívají a že jim patří.

Například rozvádějící se manžel nešel svědčit své manželce, která ho opustila, že jim patří svatební dar, a tak o svatební dary „nepovinná“ samozřejmě přišla.

Tak co, ještě stále si myslíte, že se Vás to opravdu, ale opravdu netýká?

 

A co tenhle příběh – sedmý

Mám dluhy a souhlasím s tím, splácím je jak se dá, jenže… Exekutoři přišli k mé bývalé družce a vzali jí televizi a DVD i s pohádkou, jelikož se na ní právě díval její dvouletý syn. Zbytek domácnosti jí kompletně olepili, a že tam nebydlím, nejsem tam přihlášený k žádnému pobytu a ani u ní nemám žádné věci je naprosto nezajímalo.

Kdysi jsem si tam nechával přeposílat poštu, a to jim stačí k tomu, aby kradli. Já přitom své dluhy pořád dál splácím a tak nechápu postup exekutora, který nevinym lidem a cizím dětem komplikuje život.

Navíc jedno dítě té paní má diabetes, a tak potřebuje nutně ledničku na uchovávání insulinu, ani to ho nezajímalo a i tu ledničku olepil. Jsou to duševní mrzáci, a chovají se jako supi… je jim jedno jak se obohatí, hlavně rychle a co nejvíc!

 

Závěr

Pravomoce exekutorů jsou příliš široké a celá praxe je velmi nedokonalá, represivní a co hůře – zcela v rozporu se spravedlností. Ne? Ale ano!

 

Trochu si to rozeberme:

 • 1/ Exekutor může vzít vše, o čem se domnívá, že patří dlužníkovi. Člověk, který tohle prosadil do „zákona“ musí být hvězda mezi lobysty a ti, kdo mu to schválili nepochybně spali, nebo mají v rodině exekutora…
 • Ono totiž takové zákonné prosazování práva by mělo být vždy opřeno o důkazy a nikoli o domněnky, a ani nějaké urychlení tzv. průchodu práva přece nemůžeme být nadřazeno spravedlnosti – to je krok směrem do středověku!

 

 • 2/ Neuvěřitelná skutečnost, že exekuce může být vykonána dříve, než soud, který ji nařídil, rozhodne o vašem odvolání proti exekuci samé.

 

 • 3/ Hezká praxe také je, že i když se poté dokáže, že „postižený“ byl výměrem postižen neprávem, často musí stejně zaplatit náklady na exekuci (tedy – vrátí vám 20.000 a zaplatíte 100.000) Při rozporování této podivné praxe narazíte na argument: Postižený má přece k dispozici opravné prostředky…
 • Tedy ptám se – do jaké míry jsou tyto opravné prostředky účinné a mohou skutečně ve svých důsledcích být účinnější, než prosté zavedení posloupnosti, že nejdřív si ověřím, co a komu mám provést a pak to teprve provedu?

 

 • Celé mi to připomíná rozsudek z jedné sci-fi – Popravíme ho a pak mu udělíme milost…

 

 • 4/ A poslední, co mě na tom všem opravdu „baví“ jsou ty směšné ceny, které jsou přisuzovány zabaveným věcem.
 • Byl jsem se ze zvědavosti podívat na dražbách, kde se dražily exekučně zabavené věci. Ujišťuji vás, že při exekuci se tedy rozhodně nejedná o zaplacení dlužné částky, ale o totální LIKVIDACI A OŽEBRAČENÍ DLUŽNÍKA.

 

Dražební ceny – jistota desetidělítka

Ceny na dražbách zjevně neodpovídají skutečným hodnotám takových věcí – porovnejte např. s cenami zboží v bazarech, v inzerátech… Není přece problém ten rozdíl postřehnout…

Při odhadu hodnoty zabavovaných věcí se opět dává průchod nějakým domněnkám nekvalifikované osoby – pardon, páni exekutoři, ale pochybuji, že by některý z Vás měl zároveň oprávnění a pověření soudního znalce k věci, na které vykonáváte exekuci.

 

 

Ostatně posuďte sami:

 • Barevná TV (velká obrazovka) 300 Kč (nákupní cena min. 10.000 )
 • Značková kvalitní mikrovlnka 150 Kč (nákupní cena min. 4000 )
 • Nové sportovní kolo 500 Kč (nákupní cena 12.000) atd…
 • Počítač s legálními Windows XP Profesional a LCD monitorem 2.000 Kč (jen ty Windowsy přijdou na 11.000)
 • A noťas za 500 Kč (obvykle stojí od 10.000 výš – kdo by ho nechtěl, že?)

 

Jsou to veliké kecy, že se prodává za 1/3 skutečné ceny, zabavené věci se rozdávají za desetinu – dvacetinu ceny, mnohdy téměř zadarmo…

Potřebujete si za pakatel zařídit domácnost? Navštivte dražbu, máte-li na to žaludek. Exekuce je totiž jen prachsprosté rozkradení zbylého majetku chudého dlužníka a k zaplacení dluhu defakto nikdy nevede.

Vznesete-li nějaké námitky, budete zcela nepochybně dříve nebo později poučeni, že exekutoři jsou školené a zkušené osoby a jednají v souladu se zákonem!

 

Shrnutí

Nevím jak a kdo je školí, ale domnívám se, že právní praxe v civilizované společnosti by se měla opírat o důkazy, znalecké posudky a další civilizované prostředky.

 

A jestliže mi někdo…

 • poruší domovní svobodu
 • zabaví mé soukromé vlastnictví
 • omezí moji osobní svobodu
 • ohrozí nebo zcela zničí moje dobré jméno
 • rozbije rodinu
 • zabrání v další práci

 

…pak je mi úplně jedno, kolik let takové věci tropí, jak dlouho straší na světě a kolik má školení a titulů…

 

A co na to Spravedlnost?

 

Zajímá mě jedině a především ta stará, hloupá a právníky a zákonodárci často vysmívaná SPRAVEDLNOST…

Karel Čech 

Související texty:

Upozornění redakce:

 • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: I vojáci jsou jen lidé, mnohdy ti nejlepší z nás Následující text: Zlý Izrael a hodní Palestinci »»»

Atllanka | Čtvrtek 9. 09. 2010, 11.24 | Česko, Hyenismus, Politika | trvalý odkaz | vytisknout | 8409x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1]
Jana Horká mejl Čtvrtek 15. 05. 2008, 09.14

Existuje hra, která se jmenuje Byznys – u nás hra podobného druhu za komunismu se jmenovala Dostihy a sázky – byla nedostatková, a na indexu, protože se jaksi nehodilo socialistickokomunistickým vládám učit lidi finančně myslet. Toho sklízíme dnes plody, lidé jsou tzv. finančně negramotní. Domnívám se, že jediné řešení pro další generace, aby se nedostaly do potíží jako ta dnešní, existuje řešení ve formě vyučování finanční gramotnosti už na základních školách. Hezký článek, dobrý počin, Jana ;-)

reaguj[2] Znám od vidění
Karel Jemelka mejl Čtvrtek 15. 05. 2008, 22.33

jednu paní exekutorku jménem Horká. Bohužel neznám její křestní jméno. (Zjistit ho by nebyl problém). Jste to vy? paní Jano?

reaguj[3] Spravedlnost
fanda Neděle 18. 05. 2008, 15.22

Spravedlnost je nejlepší vzít do svých rukou. Na stát se nemůže člověk spolehnout a zmrzačený exekutor už škodit nebude.

reaguj[4] Fandovi
Dolly Neděle 18. 05. 2008, 21.24

Mýlíš se. Jen málo co ti může uškodit tolik, jako zmrzačený exekutor…

reaguj[5]
Michal Pátek 17. 10. 2008, 13.51

Pak se takovej lichvář nemůže divit až ho jendou nekdo umlátí nebo zastřelí.Patřilo by jim to.. Zničit nekomu život je sprostej zločin proti lidskosti.Jsme schnilá země která umožnuje ty nejhorší zločiny proti obyčejnému človeku a ješte je to legální!Přišel by nekdo znich ke mě a už by neodešel!!

reaguj[6] Okradani dluzniku exekutorama...
Milan mejl Úterý 4. 11. 2008, 00.17

Zdravim… Predne dekuji autorovi za velice fundovany a pekny clanek! K pani Horke… vite, financni gramotnost je jiste dobra,ale negramotnost v pravu/zakonech u lidi, co pak si mohou delat co si zamatnou, uz neni o gramotnosti,ale primo o likvidaci jedincu v zajmu ziskani osobniho prospechu, byt bohuzel pod zastitou nedokonalych zakonu. Takze dejme na vahy negramotnost financni a likvidaci jedincu diky znacnym prospechu exekutoru atd. Jinac jsem zvedav, zda se nekdo najde, kdo se zastane okradenych dluzniku! Uz je nejvyssi cas, aby nekdo dokazal podat zalobu vuci statu na ochranu slusnych dluzniku!!! Je usmevne, ze poslanci resi takove hovadiny jako, ze v supermarketu se nedostane na kazdeho zakaznika zbozi (nebo na vetssi cast zakaznku), kdyz vyhlasi slevovou akci, dokonce takovemuto marketu davaji milionove pokuty,ale ze diky okradani dluzniku to jde az tak daleko, ze nejeden si sahne na zivot, nebo skonci v blazinci, tak to je, jak vidim kazdemu zcela jedno.

reaguj[7] pro pana Milana
Jana Horká mejl Středa 5. 11. 2008, 15.54

Jistě máte pravdu v tom, že finanční negramotnosti zneužívají finančně gramotní ke svému mnohdy až nemravnému prospěchu. Proto musí být tak nastavené zákony, aby k tomu docházelo co nejméně, aby byl obnoven a hlavně stíhán zločin Lichvy a zneužívání člověka v hmotné nouzi – a s tím souvisí ruku v ruce i to, že musí zároveň existovat fungující záchytná sociální síť, aby se lidé kteří spadnou náhle do problémů měli o co opřít, kde vydechnout a načerpat nové síly, a k tomu je rovněž třeba vyučovat občany od základní školy finanční gramotnosti. Jen tak se může podařit v další generaci něco výrazněji zlepšit.

reaguj[8]
Milan mejl Čtvrtek 6. 11. 2008, 10.44

ANo pani Horka plne souhlasim s Vasim postojem,ale jak chcete (chtel bych i ja) si myslet, ze vse co pisete je realne, kdyz ani tri vyznamne osobnosti (napr. soudce, ministr spravedlnosti a vedeni exe. komory) se neshodnou co je spravne/zakonne. To v podstate svedci o anarchii v zakonosti CR. Bohuzel pak male rybky sotva lapaji po dechu az trebas i zhynou a velke ryby se vsemu vysmivaji. S vyukou atd. jiz od zakladky jiste souhlasim,ale k cemu vyuka, kdyz si kazdej zakon vyklada jak chce??? Vite, mylslel jsem si, ze uplyne x let o tyv. revoluce, ze mladi jiz nebudou pouzivat praktiky zavedene za totality,ale bohuzel mnoho tatku komousu zacalo tzv. sikovne podnikat (privatizovat atd.) a jejich mladi opet zjistili, ze zas jedine nekalejma cestickama se da lepe zit, takze neverim moc na to, ze vyukou ve skolach se toho prilis zmeni. Spise to opravdu chce hodne casu nez se veci dostanu do normalu, tedy alespon pravniho. Tim vsak nerikam, ze se alepson nema zkusit zacit s tou vyukou.

reaguj[9] právo
vitak69 mejl Čtvrtek 9. 09. 2010, 14.00

v Česku je velmi těžko vymahatelné, podle práva nesoudí ani soudci, z nichž mnozí mají ještě zkušenosti z „lidových práv“. Běžně použivaná věta našich soudců – soud nabyl přesvědčení, soud se domnívá a pod. K čemu potom zákony, když stačí, aby se soud domníval? Účet jsem měl také zablokovaný, 14 dní před tím, než mi dorazil rozsudek. Soudkyně, která se snažila exekuci zastavit tvrdě narazila a byla na ni podána okamžitě kárná žaloba. Ten exekutor se jmenuje Michal Rudý. Jeho otec je předsedou soudu pro Prahu 9. Myslím si, že to vypovídá o všem. :-?

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?