Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Darfúr, islám, uprchlík - jak to se rýmuje?

Súdánci, to jsou ti, co sem běží

 

Motto: Co kdyby muslimské společenství také jednou přiložilo ruku k dílu? Shodne se snad jen na odsuzování Izraele, ale nikdy na tom, aby vyřešilo své občanské války?

Darfúr, to je dnes scéna masakrů civilního obyvatelstva ve velkém a monstrózních přesunů prchajících žen a dětí. Ale také je to mediální scéna, na níž se uchylují hvězdy z filmového plátna (Mia Farrow) a intelektuálního světa (filosof Bernard Henri Lévy), a nechávají se tam fotografovat.

Jistě je pravda, že v Darfúru se páchají zvěrstva a nikdy nebudeme dostatečně silně protestovat proti hrůzám na jihozápadě Súdánu. Ale co se vlastně za všemi těmi kouřovými clonami, jež nám přinášejí média, skrývá. O co vlastně v Súdánu běží?

 

Za vším hledej ropu

Všechny kmeny, které tvoří Súdán, by chtěly mít něco z ropných zásob země. V tom vězí podstata problému. Situace v Súdánu tím připomíná Irák.

Vláda v Chartúmu se opírá o kmeny, kterým se říká arabské, i když jsou ve skutečnosti smíšeného arabsko-afrického původu. Těm také dává podporu, ty zásobuje, proti jiným kmenům, o nichž se říká, že jsou africké, i když vyznáním jsou všechny muslimské. Ty naopak z centra žádnou podporu nedostávají. Takto zbaveni podílu na národním bohatství se diskriminované kmeny spojily s těmi, kteří bojují proti chartúmské vládě.

 

Jak vypadá novodobý holocaust

 

Na rozdíl od toho, co se často píše a tvrdí, tato opozice není nijak osvícená, není méně islamistická než centrální moc, a dokonce je v tomto směru snad ještě radikálnější než súdánské vedení.

Hasan at-Turábí, který byl mentorem Usámy bin Ládina v době, kdy tento novodobý zbojník ještě neměl mezinárodní aureolu, s těmito opozičníky dokonce koketoval. Před deseti lety jim zorganizoval v Chartúmu dokonce nomádské ležení.

V Darfúru se nedospěje k řešení zevnitř. Rozlišování vrahů a obětí, hodných a zlých kmenů, pokrokových a radikálních muslimů, to vše je k ničemu, i když si někteří myslí opak (Georgie Clooney). Bez intervence zvnějšku se nevyřeší nic. Ale jak intervenovat? Toť otázka.

Ve Spojených státech dnes volají po zásahu v Súdánu dokonce i ti, kteří požadují stažení z Iráku. George W. Bush je tedy špatný v každém případě. Ať intervenuje nebo nikoliv. Ale každá intervence může skončit iráckým scénářem.

Také humanitární akce a vytváření bezpečnostních zón (dnes je garantují ozbrojené síly Organizace africké jednoty) nejsou nijak spasitelné. Vedou k ohromným přesunům obyvatelstva a k vytváření nezvládnutelných uprchlických táborů.

 

 

A pokud jde o Čínu, ta je ve dvojím ohni. Tvrdí se o ní, že blokuje intervenci OSN v Súdánu, neboť si nechce znepřátelit svého súdánského dodavatele ropy. Navíc nemají čínští komunisté čisté svědomí v souvislosti s represemi v Tibetu a v Sin-ťiangu a tudíž nechtějí souhlasit s něčím, co by pro ně samotné mohlo znamenat nebezpečný mezinárodně právní precedens. Ale není tento čínský postoj pro ostatní členy Rady bezpečnosti OSN vlastně vítanou překážkou? Kdyby totiž nakonec padlo rozhodnutí intervenovat, bylo by vůbec realizovatelné?

Jediným řešením je demokratická vláda a demokratická dělba všech přírodních zdrojů země. To není úkol ani pro OSN, ani pro USA nebo Evropu.

A co kdyby tak jednou přiložilo ruku k dílo muslimské společenství? To se však shodne jen na odsuzování Izraele, ale nikdy proto, aby vyřešilo své občanské války.

Zdeněk Müller 2008 

 

Aktualizace: V Africe se zrodil 54. stát

Jižní Súdán slaví. Po desítkách let války, nepřesně označované jako občanská, vzniká na černém kontinentě nový stát – v pořadí čtyřiapadesátý. Jihosúdánci oslavují svou nezávislost se směsicí radosti i obav. Nový státní útvar je sice schopný přežití, ale potýká se s mnoha problémy a ještě dlouhé roky se neobejde bez mezinárodní pomoci.

V hlavním městě Jižního Súdánu Džubě vládl tento týden čilý ruch. Nejen kvůli přípravám na slavnosti spojené s vyhlášením nezávislosti. Kvůli explodujícím cenám lidé v metropoli horečně nakupovali – pokud mají peníze.

Dorazil i ohromný náklad jihosúdánských vlajek „Made in China“.

U mauzolea nejslavnějšího bojovníka za svobodu Jižního Súdánu Johna Garanga vyrostla tribuna, na níž prezident Salva Kiir podepíše novou ústavu. V plánu jsou vojenské přehlídky a tradiční tance. Oficiálními jazyky nové země jsou arabština a angličtina, ale kromě elity a úzké vrstvy obyvatel pracujících pro humanitární organizace anglicky sotva kdo hovoří.

Největším „průmyslem“ v Džubě je rozvojová pomoc, jež zaměstnává tisíce domorodců. Humanitářů je zatím v metropoli registrováno zhruba 1500. Předpoklady pro dobrý start samostatného státu jsou však mizerné.

 

 

Kasa vlády v Džubě je nyní z více než 95 procent závislá na ropě. Nejsou tu žádní soudci, téměř žádní domácí lékaři či učitelé, vše prožírá korupce, přičemž pracovní morálka je bídná. Průmyslová výroba se v podstatě rovná nule, produkce potravin nestačí, téměř vše se musí dovážet. Četné úřady obsadili za odměnu váleční veteráni, kteří sice umějí rozebrat kalašnikov, ale nemají ani ponětí o správě.

Bez OSN a jejího rozvojového fondu se v Džubě nic nehne. Místní úředníci jsou většinou zkorumpovaní a neschopní, upozorňují humanitáři. OSN staví, učí děti, trénuje policisty i úředníky, provozuje největší leteckou společnost na jihu. V Džubě a okolí se to už nějaký čas hemží diplomaty, byznysmeny všeho druhu i dobrodruhy, kteří cítí nové africké eldorádo.

A nejde zdaleka jen o černé zlato včetně 1400 kilometrů dlouhého ropovodu do Keni. V šuplících na úřadech leží mnohé zajímavé projekty. Na jihu Súdánu se kříží hospodářské a geostrategické zájmy mocností… celý text zde

 

Súdánští pastevci se kvůli stádům vraždí po stovkách

Střety, které se nedávno rozhořely mezi chovateli dobytka ze dvou různých kmenů v Jižním Súdánu, si vyžádaly už nejméně 600 mrtvých a přes 985 zraněných. O bitvě mezi místními kmeny, do které přerostly, informoval v pondělí mluvčí OSN Farhan Hak.

Dobytek je pro kmeny Jižního Súdánu smrtelně vážnou záležitostí.Násilnosti vypukly poté, co honáci jednoho kmene ukradli na dva tisíce kusů dobytka, který patřil konkurenčnímu kmeni. Při následujících bojích ozbrojenci obou kmenů zcela zničili osm místních vesnic.

 

 

Podle jihosúdánské vlády útočníci také zmrzačili řadu dětí, kterým usekali končetiny. Boje kvůli dobytku nejsou v Jižním Súdánu výjimkou. V květnu bylo během týdenních střetů mezi honáky zabito asi 70 lidí…

listopad 2011 – zdroj 

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u vrchnosti tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Jde především o Vaši budoucnost, tak nestůjte mimo

 

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 


««« Předchozí text: Brusel - Solidarita žumpy Následující text: Blbost lidská je opravdu věčná »»»

Atllanka | Pátek 25. 09. 2015, 08.39 | Holocaust, Islám, Genocida | trvalý odkaz | vytisknout | 3743x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1] Dvojí metr
Michal web Středa 30. 04. 2008, 14.59

Situace v Súdánu a Somálsku je už dost nepřehledná. Média o tomto regionu skoro vůbec neinformují. Naproti tomu z Afghánistánu a Iráku se nám donese každá jednotlivá mrtvola. Takže máme pocit, že tam pořád někdo umírá. To je dvojí metr médií. Ale chápu, že bez ochrany US Army se tam moc novinářům nechce. Lepší je nechat se chránit americkým vojákem a v tu samou chvíli diktovat článek, který má za cíl znevážit jeho práci.

[2] Michalovi
Petr Čtvrtek 1. 05. 2008, 16.09

Dokud budou v redakčních radách našich médií sedět bolšani, ať už ti otevření či zakuklení, budeme dostávat jen „přefiltrované“ informace. Takže chvála internetu a webům jako je Atllanka.

[3]
Bromden mejl Sobota 5. 11. 2011, 17.24

American anti-slavery group: ženy a děti unesené během nájezdů jsou přivazovány za krk nebo připoutáni ke zvířatům a po té nuceny pochodovat na sever. Během cesty jsou mnohé ženy a dívky opakovaně skupinově znásilňovány. Děti keré nejsou zticha, jsou na místě zastřeleny. Na severu si otroky nechávají jednotliví vojáci domobrany nebo jsou prodáváni na trzích.

Chlapci pracují jako pasáci dobytka a musejí spát se zvířaty, o kerá se starají. Ti, kteří se pokoušejí utéct, mají přeřazené Achillovy šlachy, aby nemohli běhat. Muži-otrokáři obvykle využívají ženy jako domácí služky konkubíny, které přes den uklízejí a v noci slouží svému pánovi sexuálně. Ti kdo přežili, líčí, jak byli nazývání Abíd (ekvivalent pro černý a zárověň otrok), jak snášeli každodenní bití a dostávali hrozné jídlo.

Otrokáři také je zbavují jejich náboženské a kulturní identity, když jim dávají arabská jména a nutí je modlit se jako muslimové.

Nelze přidávat nové komentáře.