Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Cuba si, Fidel no!

Jak se zbavit diktátora, aneb konec Fidelů v Karibiku

 

Prolog: Jeden z posledních komunistických diktátorů – Fidel Castro dnes oznámil, že se vzdává úřadu kubánského prezidenta.

Svoji mocenskou funkci vykonával nepřetržitě od roku 1959, kdy svrhl jiného diktátora Fulgencia Batistu. Svému „Ostrovu svobody“ vládl jeho kult osobnosti diktaturou proletariátu celých 47 let, s výjimkou dvou posledních, kdy pro nemoc ustanovil svým zástupcem rodného bratra Raúla…

 

 

Stručná historie Kuby

Kryštof Kolumbus objevil Kubu, kterou obývali v té době indiáni, v roce 1492. Roku 1511 byla Kuba prohlášena španělskou kolonií a okamžitě zde bylo zavedeno otroctví, které bylo zrušeno až v roce 1886.

V květnu 1902 byla zrušena kolonie a vznikl stát Kuba.

V roce 1933 se k moci dostal generál Fulgencio Batista y Zaldívar. V roce 1956 vypukla Kubánská revoluce, která skončila roku 1959 vítězstvím revolucionářů, za pomoci místního lidu, v jejichž čele stáli Che Guevara a Fidel Castro.

Castro se okamžitě ujal moci, Che Guevara se mezitím stal výcvikovým náčelníkem armády a od roku 1961 ministrem průmyslu. V roce 1965 byl však zbaven všech funkcí a byl dokonce donucen k emigraci. 8. října 1967 byl zastřelen v Bolívii, aby se poté jeho jméno na Kubě stalo symbolem Kubánské revoluce.

 

Rozkol s USA a orientace na socialismus

Po triumfálním vstupu Fidela Castra do Havany v lednu 1959, nebylo ještě možné předvídat, že se Kuba stane státem socialistického tábora. Komunistickou stranu Kuby dokonce Castro postavil do ilegality (podporovala předcházející režim).

 

 

Castro v té době neměl a priori v úmyslu rozkol se Spojenými státy, avšak jeho cílem bylo vymanit se z ekonomické závislosti na USA (které v té době např. kontrolovaly 40% produkce cukru).

Teprve po znárodnění amerických firem na Kubě v srpnu 1960, vyhlásily USA v říjnu téhož roku embargo na vývoz amerických výrobků na Kubu. Definitivní rozkol mezi Kubou a USA nastal po ozbrojeném vylodění Kubánců z exilu, podporovaných CIA, v Zátoce sviní na pláži Giron v dubnu 1961. Ačkoliv byli vyzbrojeni zbraněmi dodanými USA, jejich pokus o převrat skončil fiaskem protože očekávaná pomoc místních lidí se nekonala, jako při Fidelově vlastním převratu, a naopak tato akce urychlila orientaci Kuby na socialistické zřízení.

 

Kubánská krize 1962

Poté, co USA rozmístili rakety středního doletu v Turecku a Fidel Castro požádal SSSR o ochranu před americkou agresí, rozhodlo sovětské vedení v čele s Nikitou Chruščovem tajně rozmístit na Kubě jaderné rakety.

Na leteckých snímcích pořízených americkou CIA 16. října 1962 bylo zjištěno, že Kubánci staví odpalovací rampy pro rakety. 18. října se americký prezident John Fitzgerald Kennedy dozvěděl, že k ostrovu již míří sovětský konvoj s raketami.

Po zvážení možných reakcí — mimo jiné byla zvažována invaze na Kubu nebo bombardování odpalovacích ramp — se USA rozhodly vyhlásit 22. října námořní blokádu Kuby.

 

 

Hned následující den změnily sovětské konvoje směr a 26. října 1962 N.S.Chruščov oficiálně oznámil, že SSSR stáhne své rakety pod kontrolou OSN, pokud se USA zavážou neprovést invazi na Kubu a stáhnou rakety středního doletu z Turecka. Touto dohodou byla dne 28. října 1962 hrozící jaderná krize ukončena.

 

Ekonomická a hospodářská krize

Kubánská ekonomika byla tradičně orientovaná především na produkci cukru, kávy a tabáku. V padesátých letech se k tomu na Kubě začala rozvíjet úspěšně hospodářská odvětví, jako je například bankovnictví, zábavní průmysl a výroba spotřebního zboží.

Bohužel v šedesátých letech začal Fidel Castro budovat na ostrově ekonomický systém založený na těžkém průmyslu a těžbě niklu. Tento koncept podporovaný Sovětským svazem se začal jevit jako velmi neefektivní už v dobách RVHP.

Po rozpadu sovětského bloku propukla na Kubě rozsáhlá hospodářská krize v celé své nahotě. Castro svalil odpovědnost za tento stav na hospodářské embargo, které na Kubu vyhlásily již v šedesátých letech Spojené státy.

Příčiny všeobecného nedostatku jsou však především v sázce na socialisticky uvědomělého člověka a kolektivní vlastnictví, rovnost a diktaturu proletariátu včetně komunismu jako takového.

V současnosti má na kubánském HDP největší podíl turistický ruch a také finanční dary, které svým příbuzným na ostrov posílají kubánští emigranti. Kubánské vedení se zároveň snaží budovat ekonomické vztahy s podnikateli z Kanady, Mexika a zemí EU…

 

Kdo ví, co nastane, pokud Fidel zemře…

Fidel Castro už překročil všechny hranice možného i nemožného. Dotáhl nejrůznější finesy všech moderních totalit do důsledku. Psychické i fyzické mučení kubánskou společnost značně poškodilo a běžní Kubánci dnes uvažují jako sedmileté děti, protože nevědí, co je žít normální život.

Už to trvá čtyřicet sedm let a poslední dobou se spekuluje, že umře třináctého srpna na své narozeniny, byl by to krásný dárek pro něj i pro celou Kubu a všichni by si konečně oddychli.

 

 

Změny zřejmě nebudou tak snadné jako v Čechách, protože mezi lidmi je příliš mnoho nenávisti a budou se mstít. Slyšela jsem o jednom Kubánci, který má pod matrací schovanou mačetu a seznam lidí, s nimiž si vyřídí účty, až to praskne. Možné je cokoli.

Kuba je však především nádherná země, s přírodou jakou nenajdete všude, a zájem o její ovládnutí bude značný. Přejme „Ostrovu svobody“, aby se zbavil těch uvozovek, a aby byl skutečně svobodný.

zpracovalo st@tll 2008

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární pravdu, pak neváhejte, přidejte se: pište a nebo jen čtěte, rádi vás na našich stránkách a ve skupinách uvítáme. Nestůjte mimo, jde o Vaši budoucnost..

 

Nezapomeňte také navštívit náš archiv textů

 


««« Předchozí text: Manipulace, provokace, dezinformace.. (3.část) Následující text: Manipulace, provokace, dezinformace.. (6.část) »»»

Atllanka | Středa 20. 02. 2008, 10.43 | Osobnosti, Politika, Videa | trvalý odkaz | vytisknout | 2334x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?