Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Jak přemýšlí umírněný muslim

Jak na sebe navzájem pohlížejí obyvatelé západu a muslimové

 

Pew Research Center for the People & the Press  provedl v roce 2007 rozsáhlý průzkum v zemích s dlouhodobou muslimskou majoritou.

Průzkum se uskutečnil v zemích jakou je Egypt, Indonézie, Jordánsko, Nigérie, Pákistán a Turecko a také v zemích Západní Evropy s novou, minoritní muslimskou populací – Francie, Německo, Británie a Španělsko.

Výsledky vyvolaly sice určité zděšení, avšak v podstatě je není možné považovat za příliš překvapující. Témata lze rozdělit do dvou hlavních částí:

 

Konspirační teorie:

 

 

Provedli útoky na Ameriku 11. září 2001 radikální islámští Arabové?

  • Kladně odpovědělo od pouhých 15 % Pákistánců, přes 16% Turků… až po 48 % francouzských muslimů! Přeloženo, podtrženo, sečteno: V žádné muslimské komunitě nepřevládá názor, že je za útoky odpovědný islamizmus, ale naopak převládá názor, že za teroristickými činy stojí USA, Israel a nebo jiná nemuslimská světová instituce Západu, za účelem vyvolání války proti muslimům.

 

Jsou Židé zodpovědní za špatné vzájemné vztahy muslimů a obyvatel Západu?

  • Židy viní sice „pouze“ 28 % francouzských muslimů, avšak 98 % Jordánců, kteří sice žijí v umírněné monarchii, ale zato mají v populaci majoritu Palestýnských Arabských muslimů. Stejně viní Židy i další země, jako například Egypt.

 

Kdo má největší vinu na nedostatočné prosperitě muslimského národa?

  • Od 14 % respondentů z Pákistánu až po 43 % z Jordánska dává vinu americké politice a politice ostatních západních států. Problémy doma, například nedostatek demokracie či vzdělání, existencii korupce či radikálního islámu nevidí.

 

Příklon ke konspiratívním teoriím poukazuje na široce rozšířenou neochotu a neschopnost vypořádat se s každodenní všední realitou. Preferování nejrůznějších spiknutí, plánů a intrik, a v neposlední řadě i poukazování na vnějšího nepřítele se jeví jako daleko pohodlnější a jaksi i zbavující odpovědnosti za svou vlastní neschopnost.

 

 

Do tohoto zahrňme i přirozenou nepřekonatelnou lenost, a naprostou neochotu jakkoli se přizpůsobit, či nějak modernizovat a máme tu hned jasno. Nač se učit, pídit po vědomostech a měnit svá pochybení a názory, když můžu pohodlně hnít v nevědomosti, ukazovat na úspěšné prstem a volat, to oni, to já nic… to oni za všechno můžou… já jen muzikant.

 

Podpora terorismu:

 

 

Ve všech komunitách dotazovaných muslimů má podporu Usáma bin Ládin. Na otázku, zda mu důvěřují, odpovídali muslimové pozitivně od 8 % v Turecku až po 72 % v Nigérii. Stejně populární jsou i sebevražedné bombové útoky. Za opodstatněné je považuje od 13 % respondentů v Německu až po 69 % v Nigérii. Tato otřesně děsivá čísla naznačují, že terorizmus je u muslimů hluboce zakořeněný a je pro nás do budoucna stálým nebezpečím.

 

Britští a nigerijští muslimové se výrazně odcizili:

  • Británie vyčuhuje z řady jako paradoxní země. Pozoruhodně souhlasné názory na islám a muslimy tu májí i nemuslimové. Tak například jen 32 % britské nemuslimské populace vidí muslimy jako násilné. Tento podíl je ve srovnání s ostatními západními zeměmi signifikantně nižší. Například ve Francii je to 41 %, v Německu 52 %, a ve Španielsku dokonce 60%. V diskusi okolo Mohamedovým karikatur prokázali Britové daleko více sympatií s pocity muslimů než ostatní Evropané. Rovněž v širším pohledu obviňují Britové muslimy ze špatných vztahů se Západem o mnoho méně, mež ostatní Evropané.
  • Na tento vstřícný postoj Britů, reagovali britští muslimové těmi nejhoršími protizápadními postoji, jaké lze v Europě nájít. V mnohem vyšší míře, než je tomu ve Francii, Německu a Španělsku, považují britští muslimové obyvatele Západu za násilné, chamtivé a arogantní. Když byli dotazováni na své postoje vůči Židům, odpovědnosti za za 11.září nebo na postavení žen v západní společnosti, měli názory rovněž výrazně extrémnejší.

 

 

  • Situace v Británii odráží fenomén tzv. Londonistanu, kde sa Britové neustále víc hrbí a muslimové považujíce to za slabost odpovídají zvýšenou agresí.
  • Muslimové v Nigérii mají obecně bojovnější názory na tyto otázky, a není pochyb o tom, že tento extrémismus je nechvalným výsledkem existence implantovaného křesťanství.

 

 

Ironií pak je, že čím větší pochopení, nebo naopak nepochopení pro muslimy ta která země projevuje, tím více se na ni zaměřuje muslimská agrese. Tento výzkum tedy naznačuje, že nejlepší je zřejmě střední cesta. Pokud muslimové nezískají speciální privilegia, jaké získali v Británii, a nebo se nenalézají na tak pokročilé úrovni nepřátelství jako v Nigérii, mohlo by se s nimi dát lépe vyjít.

 

Shrnuto:

 

Wahlenová – Kultura totalitarismu

 

 

 

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

 

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se někdy zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem, pokud není momentálně nikdo přítomen na webu. Děkujeme za pochopení.

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

««« Předchozí text: Žaluji Boha Všemohoucího Následující text: Šaháda aneb Jak se konvertuje k islámu »»»

Atllanka | Pondělí 13. 12. 2010, 09.38 | Islám, Videa, Imigrace | trvalý odkaz | vytisknout | 3770x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1]
Emilian Zápotocký Čtvrtek 13. 12. 2007, 19.15

Tak mě napadá, jestli to první video o konspirační teorii není tak trošičku brainwashing, na začátku člověka otupí monotóními obrázky, k tomu jednotvárná hudba a ke konci videa je člověk schopen uvěřit čemukoliv:)

[2]
Zuzana mejl Úterý 14. 12. 2010, 16.38

Dobra prace, Atlantko. Ja jenom doufam, ze toto je pouze posledni, smrtelna krec islamu.

Nelze přidávat nové komentáře.