Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, rusáci, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Obřízka nebo polití kyselinou?

Když ženy bolí život

 

Psát následující řádky znamenalo desetkrát se vrátit na začátek a začít znovu. Jak správně uvést bolest stovek či milionů žen, které trpí a umírají každý den pod vlivem nesmyslných tradic?

Ve slumu Kibera na okraji Nairobi se ženy nabízejí bez kondomu mužům nakaženým AIDS jen proto, aby uživily své děti. Stovky jich zemřely a jiným zbývají pouze týdny života. Stejně jako ženám a dívkám, které v Bangladéši násilníci polili kyselinou.

Třeba jen proto, že si je nechtěli vzít. I když přišly o tvář, zůstávají krásné a hlavně statečné. Statečnost nechybí ani dívkám v Africe, které se vzepřely ženské obřízce – tradici, kterou si pro své potěšení vymysleli muži.

 

Ještě nikdy jsem neviděla takovou bídu a bezmoc.

 

Yvetta Lizatović, zakladatelka nadace For Africa

Kibera je jeden z největších slumů v Africe. Leží na jihozápadním okraji keňského hlavního města Nairobi. Na ploše zhruba 3 km2 žije více než milion obyvatel. Jejich průměrný věk je 35 let. 80 % lidí má AIDS, 50 % trpí malárií. Většina obyvatel je nezaměstnaná.

Zadejte si do vyhledávače slovo Kibera a vyjedou vám sáhodlouhé popisy slumu, který leckomu připomíná peklo nebo alespoň konec světa. Odhadovaná hustota zalidnění je tady 300 000 obyvatel na kilometr čtvereční. Za vznik slumu v roce 1920 mohou „bílí“. Britské koloniální úřady totiž nařídily núbijským vojákům, aby se usadili právě tady na okraji Nairobi. Lidé tu v současnosti žijí v otřesných podmínkách. Voda i elektřina jsou zavedeny pouze na několik míst slumu.

 

 

Lidé žijí v plechových a překližkových chatrčích, kde se v jedné místnosti, která slouží jako kuchyň, ložnice i obývací pokoj, tísní několikačlenná rodina. Leckdy musí za pronájem svého „domu“ platit tučné nájemné. 90 procent obyvatel slumu Kibera je nezaměstnaných, a nebo se živí příležitostným prodejem. Někteří lidé dojíždějí za prací kilometry daleko. Zdravotnické zařízení je pro celou oblast pouze jedno. Jednou týdně sem dochází lékař a sestra, bohužel bez léků a zdravotnického materiálu.

Po celém slumu se potulují různá domácí zvířata, od prasat, slepic, kachen až po psy a kočky. Prohledávají hory odpadků a hledají jídlo. Mezi nemocnými a špinavými zvířaty si v odpadcích hrají děti a bosé chodí ve stokách s fekáliemi, chemickým a různým dalším odpadem. Spousta mužů se o své rodiny nestará, a tak veškerá obživa zůstává na ženě. Těm leckdy nezbývá nic jiného, než prodávat samy sebe. Muži navíc očekávají, že jejich manželky vydělají i na ně samotné, a tak se k nim chovají brutálně.

Většina žen se ale při nucené prostituci nakazí virem HIV. Lidí nemocných AIDS je tu údajně až 80 procent. Místní muži navíc odmítají používání kondomů, a to i přesto, že jsou v každém zdravotnickém zařízení zadarmo. Nakaženým prostitutkám se pak rodí „nakažené“ děti. Když s nimi nemohou kvůli AIDS jejich muži spát, nezdráhají se znásilňovat své dcery nebo rodinu rovnou opustí. Právě těmto ženám a těmto rodinám se rozhodla pomáhat poloviční Keňanka Yvetta Lizatović. Založila na-dační fond For Africa a část peněz proudí právě do Kibery.

Aby Yvetta Lizatović co nejvíce upozornila na problémy slumů v okolí Nairobi, a především stovek žen umírajících na AIDS, vzala do Keni fotografa Jana Šibíka. Oba společně pak v červnu a červenci uspořádali výstavu „Ženy z Kibery“, nejprve v pražské kavárně Louvre a následně i na karlovarském filmovém festivalu. Yvettu Lizatović přivedla k problémům v Kibeře její teta, profesorka medicíny Elizabeth Ngugi, která tu o nemocné prostitutky pečuje. „Ty ženy nedělají prostituci, aby si přivydělaly, ale aby vůbec uživily své děti,“ říká Yvetta… Fakta:

 

Nejhorší na tom je, že většina pachatelů není nikdy potrestána…

 

Říká Monira Rahman z Acid Survivors Foundation.

Počet útoků kyselinou po celém světě roste. Útočníci napadají své oběti nečekaně, během spánku a nebo znenadání na ulici. Většinou míří na obličej. Chtějí ženu znetvořit, aby se přestala líbit jiným mužům, aby se nikdy nevdala. Některé ženy po útoku kyselinou umírají.

 

 

Kam až může vést uražená mužská ješitnost? V Bangladéši, Nepálu, Pákistánu, Indii a Alžíru to jsou útoky kyselinou. Stačí, aby se žena muži jakýmkoliv způsobem znelíbila, a zaplatí za to nejen svou krásou, zdravím, ale často také životem. Zhrzení muži míří svým obětem kyselinou nejčastěji do obličeje. Chtějí docílit toho, aby se už nikdy nelíbila žádnému jinému muži.

Většina násilníků ale zůstává bez trestu. Například v Bangladéši se zákon, který klasifikuje útok kyselinou jako hrdelní zločin, nevyužívá. Podobné útoky byly navíc zaznamenány i ve Spojených státech, Anglii, Itálii, Jamajce a Vietnamu. Sedmadvacetiletá Ríma žije se svou matkou asi sedmdesát kilometrů od hlavního bangladéšského města Dháky.

Ještě před několika lety byla vdaná a měla dvě děti. To dnes neplatí. Jednoho dne se ji pokusil brutálně znásilnit majitel továrny, kde pracovala. Bránila se zuby nehty. Kopala, kousala, a nakonec bodla neodbytného násilníka nožem do ruky. Využila jeho leknutí a utekla. Samozřejmě přišla o práci, to ale nebylo to nejhorší, co ji mělo v životě potkat. Když seděla sama s dětmi před domkem, objevil se na ulici její bývalý zaměstnavatel.

Než se vzpamatovala a pochopila, že tam není náhodou, vychrstl jí do obličeje kyselinu. Zbytek nalil na hlavičku její malé dcerce. Ríma i dítě začaly křiček bolestí. Seběhli se sousedé a snažili se jim oběma pomoci. Kvůli nefungujícímu bangladéšskému zdravotnictví musely v krutých bolestech cestovat několik hodin autobusem. Ríma ztrácela chvílemi vědomí, oko jí viselo jen na svazcích nervů. Její tříletá dcerka byla v kritickém stavu, a nakonec cestu do nemocnice nepřežila.

Rímu uložili lékaři na oddělení popálenin. Ani tak neměla vyhráno. Tamní nemocnice jsou z hygienického hlediska neprosto nevyhovující. Hrozilo jí několik infekcí. Z nejhoršího se Ríma dostala až po dvou měsících, byla však zohyzděna. Její tvář se změnila k nepoznání. Styděla se vrátit domů, na jedno oko oslepla a mluvit mohla jenom částečně. Po návratu domů propadla hlubokým depresím, až od ní nakonec odešel manžel.

O druhou dcerku se zatím stará její matka. Její rodina je tak chudá, že na plastickou operaci prostě nemají. Jak Ríma sama říká: „Už nedoufám v nic dobrého. Jediný důvod, proč ještě žiji, je moje dítě.“ Loni na jaře se ve třech desítkách měst v Bangladéši sešli v ulicích tisíce žen a mužů. Všichni tu společně protestovali proti útokům kyselinou proti ženám. Zároveň demonstranti požadovali finanční podporu pro oběti těchto útoků.

 

 

Útoky kyselinou přitom nepáchají jenom zhrzení milenci. Často si tak vyřizují účty také rodinní příslušníci. Oběťmi tak nebývají jenom ženy, ale i muži, a dokonce i děti. I když je v Bangladéši útok kyselinou považován za hrdelní zločin, místní soudy jsou velmi pomalé. Devět z deseti násilníků zůstane na svobodě. Sehnat kyselinu je přitom tak jednoduché. Stačí sáhnout například do baterie automobilu. Fakta:

 

Věděla jsem, že až přijde čas, stane se něco zvláštního…

Po celém světě je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) obřezáno zhruba 150 milionů žen. Jen během jednoho roku tímto zákrokem projdou další 2 miliony dívek, to je 6000 zákroků denně.

Představte si, že je vám nějakých šest let, hrajete si s ostatními dětmi na dvoře a najednou k vám přistoupí několik žen, včetně vlastní matky. To, co vás teď čeká, se dá přirovnat k peklu. Stejná věc potkala také dnes už dospělou Halimu. „Věděla jsem, co mne čeká. Stalo se to všem mým kamarádkám. Věděla jsem, že až přijde čas, stane se něco zvláštního.“ Halimu ženská obřízka potkala, když jí bylo pět let. Hrála si za domem, když k ní přistoupily čtyři ženy a její matka.

Zavázaly jí oči šátkem a položily ji na zem. Jedna jí držela ruce, druhá roztahovala nohy, další jí zalehla hrudník. „Pak už jsem cítila jenom řezání žiletky. Sedm strašných řezů. Zdálo se mi, že to trvá celou věčnost. I když to byl pro mou rodinu důvod k oslavě, že jsem se stala ženou a já dostala spoustu dárků, nikdy na ten den nezapomenu.“ Halima prošla nejhorší formou ženské obřízky. „Bába“ jí odstranila nejen klitoris, ale také malé a část velkých pysků. Zůstal jí jen malý otvor na moč a menstruační krev.

Bolestivým rituálem, jakým prošla Halima, projdou každý rok zhruba dva miliony dívek. Většinou jim je mezi čtyřmi a osmi lety. Není ale výjimkou, když se obřízka dělá už u ročního dítěte. Ženskou obřízku provádí zhruba 28 států Afriky. Rituál zatím nezastavilo ani to, že je v některých těchto státech zakázán zákonem. Ženskou obřízku přitom nepřikazuje Bible ani Korán. Nikde nenajdete o tomto zákroku ani zmínku. Jde o pouhý výmysl mužů, kteří si tak chtějí zachovat věrnost žen.

Matky pak nechávají své dcery obřezat ze strachu, že se jinak nevdají. Dívky, které se zákroku vzepřou, totiž společnost vyloučí. Právě těmto děvčatům se snaží pomáhat nadace Lejly Abbasové Asante Kenya. „Jde o malé Masajky, které v termínech, kdy se obřízka dělá, tedy v lednu a v srpnu, utíkají z domova. Jsou vyloučené z komunity a nemohou zpátky. Neumí svahilsky ani anglicky, mluví pouze masajsky a nemají žádné zázemí. Právě jim se snažíme pomoci. Z peněz, které vybereme, koupíme osivo. Zajistíme dívkám příjem a potravu.

 

 

V momentě, kdy budou mít peníze na osetí kukuřice, budou mít na půl roku jídlo. Budou soběstačnější.“ Jedna z posledních akcí na podporu nadace se konala letos v květnu. K podpoře Asante Kenya se připojilo i několik předních českých návrhářek. Obřízka se dělí do několika stupňů. Při první, nejmírnější, se děvčátku odstraní špička klitorisu a seškrábne vzrušivá část. Druhá, radikálnější, znamená odejmutí klitorisu a malých pysků. Třetí, takzvaná faraonská, přináší úplné odstranění klitorisu, malých a velkých pysků. Následně se rána úplně zašije.

Zůstane jen malý otvor na odvod moči a menstruační krve. Ženská obřízka většinou probíhá v otřesných hygienických podmínkách. Místo dezinfekce používají „báby“ kravskou moč. Skalpel nahrazují střepy, ostré lastury a nebo žiletky. Pro většinu děvčat znamená obřízka doživotní problémy. Opakujícími se záněty počínaje a vykrvácením při porodu konče. Těsně po zákroku umírá přibližně desetina dívek. Největší riziko hrozí při tzv. faraonské obřízce.

Při svatební noci je totiž žena mužem rozříznuta a styk je pak pro ni doslova utrpením. Pokud její muž náhodou zemře, čeká ženu další zákrok. Je znovu „zašita“ a takto čeká do doby, než dostane nového muže. Přistěhovalci pak tento brutální zákrok přinesli až do Evropy. Například v sousedním Německu žije obřezaných zhruba 30 000 žen a dalším šesti tisícům dívek tento zákrok hrozí. Většina zemí naštěstí přijímá zákony, které ženskou obřízku zakazují. Fakta:

  • Ročně: 2 miliony žen podstoupí obřízku
  • Celkem obřízku prodělalo 150 milionů žen z 28 zemí Afriky
  • více info: Asantekenya.org

zpracovalo st@tll 2008

Související texty:

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů   Vstup do diskuze zde 

««« Předchozí text: Bursíkova zelená kobyla Následující text: Oni padli, abychom my mohli žít »»»

Atllanka | Úterý 5. 10. 2021, 09.57 | Násilí, Women, Videa | trvalý odkaz | vytisknout | 23665x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
reaguj[1] Cas
Lars mejl web Sobota 10. 11. 2007, 17.10

Chvili clovek prestane myslet i na svy malicherny problemy a vidi jak jini trpi…

reaguj[2]
TheEvilOne Neděle 11. 11. 2007, 23.43

Zajímavé že se tohle dozvídám v poměrně vysokém věku, proč se o tom nemluví? Nás se to netýká tak to necháme být a budem se dál bavit o civilizovaném světě 21. století. Humus

reaguj[3]
CyBy mejl Pondělí 12. 11. 2007, 14.09

To je Bordel na tom svete..takovy veci jako zenska obřizka nebo že nekdo poleje kyselinou nekoho druheho jen kvuli tomu ze ho nejak urazi nebo se mu nelibi…je to Bordel :-?

reaguj[4] Pročdlouhý proces?
VL Úterý 13. 11. 2007, 08.13

[3] CyBy: Pokud je popálení kyselinou hrdelním trestným činem a místní tu svini, která to udělala znají, tak by s ním měli udělat krátký proce na místě a to tak, aby si to užil.

reaguj[5]
don pedro Pátek 16. 11. 2007, 19.31

Po zhlednuti clanku o zenske obrizce mi beha mraz po zadech to snad ani neni mozny co lidi dokazi je to tak odporny. Jak vubec muze nekdo tak ublizovat a nekoho zhyzdit na cely zivot. Mam dve dcery a nedokazu si predstavit, ze bych mohl nekomu toto dovolit natoz, abych ji jeste treba drzel nebo svazoval. Je to humus…chudaci holky pral bych jim, aby vsechny s tama zdrhly.

reaguj[6] jj
bboby Sobota 24. 11. 2007, 18.00

tak to vypada v islamu chcete ho nekdo?binladen by chtel aby byl cely svet muslimsky,a to by i unas takova veci delali lidem ste pro? 8-)

reaguj[7] Cituji:
Kamill Sobota 24. 11. 2007, 18.08

„Většina zemí naštěstí přijímá zákony, které ženskou obřízku zakazují…“ jo, jenže v takovém Egyptě se i přes zákon děje dál, v Německu je zakázána a přesto se dělá – omezenost a tupost lidská je věčná!

reaguj[8] Kibera neni jen hromada odpadků a AIDS!
Lenka Smolinska mejl Středa 23. 01. 2008, 15.45

Při čteni každého nového článku, který zmiňuje Kiberu se mi udělá nevolno. Ne z toho, jak tam oni lidé žijí, ale jak se pisatelé snaží, aby nevynechali ani jedno klišé, které se spojuje s životem v městské chudinské čtvrti. Proto alespoň tímto komentářem chci upozornit na to, že v Kibeře nežijí jen prostitutky a lidé s AIDS (mimochodem scestný údaj 80% lidí s AIDS a 50% s malárií je pravděpodobně převzat z české verze wikipedie a je zcela!!! neznámým autorem nepodložený!!! a pravděpodobně za ním stojí některá „nezisková organizace“, která si z Kibery udělala pěkný byznys. Ano, i AIDS je v dnešní době byznys, proto se statistiky nadsazují). Ve své diplomové práci (o komunitním rozvoji vedeném mládeží právě v Kibeře) argumentuji, že podobné stereotypy a jednostranné reportáže místním lidem škodí (neboť jim brání žít důstojně (ano, i přes špatné materiální podmínky zde lze vést důstojný život, jak mne mnoho z mých kamarádů z Kibery ukázalo. Nikdo z nich ovšem prostituci neprovozuje). Dotyční pisatelé, se samozřejmě snaží vzbudit u čtenářů lítost. Bohužel, lítost a respekt se vylučují, neboť ten, kdo lituje se povyšuje nad litovaného, proto je škodlivá. Pro ty, kteří chtějí nahlédnout i druhou stranu mince (zdůrazňuji, že nepopírám existenci prostituce a odpadků ve slumu, ovšem nenabízím jí jako jedinou realitu), mohu nabídnout link na můj krátký článek: http://namore.blog.cz/…trochu-jinak Popřípadě svou diplomovou práci (kontakt přes email). To všechno píšu kvuli ironii ve zvolání mého kamaráda: „Nemůžeš filozofovat, jsi přece v Kibeře!“ Kdo jim toto pomyslné právo bere???

reaguj[9] Lence Smolinské
Jana Středa 23. 01. 2008, 16.29

Milá autorko Lenko, četla jsem u Vás váš článek a zanechala vám na vašem blogu tento text:

Máte to hezky napsané, ale myslím si, že jen vidět nestačí, potřebujete i dozrát a hlavně být objektivní a nebojovat s lidmi, kteří jsou na stejné straně jako vy.

Uvádíte několik nekritických poznámek – například nikde v článku není ani slovo o tom, že se všechny ženy živí prostitucí, ani že všichni mají AIDS. Je to velmi kvalitně napsaný a i obrazově zdokumentovaný článek, který se „vaší“ Kibery dotýká pouze v jednom odstavci.

Měla byste být více pokorná, jak Vám to píše v komentáři u vás Mirek Valenta, a pak možná i vy položíte svůj kamínek na hromádku vývoje a lidství, která už se tu staví od nepaměti…

Hezký den – a pokračujte, jen si nemyslete, že všude okolo Vás jsou samí blbci, jen proto, že jste právě dospěla a napsala diplomku ;-)

reaguj[10] Kam až může člověk klesnout
Mr. I/Y Čtvrtek 15. 05. 2008, 00.17

Nic proti černé populaci v Kibeře, ale podle mě jsou to jen opice. Člověk, by si totiž -jak zde bylo zmíněno- udržel aspoň trochu své důstojnosti, snažil se.. já tam nebyl, dobře, ale „bílí je tam nacpali“ je přehnané. Měli se jim postavit, říct, že si budou bydlet tam, kde oni uznají za vhodné. My, češi, jsme položili mnoho životů za náš český národ, za naši vlast.Oni měi udělat to samé.A vybrali si, vina je to jejich, ne naše. Expanze a Kolonizace je nazastavitelná.Nezastavitelná kýmkoli.A kdo by se snad snažil odporovat „vývoji“ společnosti, nebo prostě nemá šanci se připojit, bude vyhoštěn na nejchudší kousky světa.Tak to je, tak to bude.

reaguj[11] Evoluce
Jana Horká mejl Čtvrtek 15. 05. 2008, 08.43

Je to, jak píše č.10, nepopiratelný vývoj, ale zajímá mě jedno…

My, Evropané, jsme tu měli prostor po mnohem kratší čas, než Afrika, aby se z nás stala tzv. civilizovaná společnost. Proč my jsme slezli se stromů a oni na nich defakto stále visí? Proč se například američtí indiáni ve své většině stále chovají jako před Kolumbem a žijí raději v rezervacích za mohutné humanitární pomoci ostatních obyvatel? Kde je ten výsledek naší snahy o jejich začlenění do civilizace a proč se to nedaří, když geny máme natolik stejné, že se spolu můžeme rozmnožovat, což s opicí opravdu, ale opravdu Mr.I/Y nejde :))

reaguj[12] od Atllanky
Vzkaz pro Drk Neděle 8. 06. 2008, 09.54

Milý DRKu, spletl jsi si web, muslimské stránky najdeš jinde, obhájcům násilí a islamistům zde prostor nedáváme, salam a lej rum :)))

reaguj[13] prostredi pro 11.
pizi Neděle 8. 06. 2008, 10.59

Co třeba vliv prostředí? Co když prostředí, kde je teplo, úrodno, nevytváří tlak na společnost aby si vyvinula takové instituty jako si vyvinou společnosti žijící v drsnějších podmínkách? Proč byl první parlament na světe vytvořen na Islandu v roce 930? Proč jsme ho něměli v té době taky, když máme stejné geny?


Vstup webmaistera: pizi, buď tak laskav, a nevěš pořád ty příspěvky na sebe, zobrazí to nejvíc dva a pak jen nadpis… Napiš pro koho to je do nadpisu, nebo na úvod: např: pro č.11, nebo nick a td…

reaguj[14] pro Pizi
Kofola Neděle 8. 06. 2008, 16.50

Tak to mě opravdu zajímá, Pizi. Poučíš mě? Proč je to tedy tak, jak píšeš? Máš na to nějakou vlastní teorii?

reaguj[15] pro 14
pizi Neděle 8. 06. 2008, 17.29

No jak píšu. Tlak okolí by mohl mít vliv. V drsném prostředí se musíš víc ohánět kvůli přežití. Také tam asi více získáš spoluprací s ostatními. V Africe se může člověk vydat nahatý do lesa s lukem a šípy a jídlo tam najde. Na Islandu si jídlo musí vypěstovat a když se neurodí musí doufat, že vypomůže soused. Proto se zdá, že čím blíže rovníku tím „lenivější“ národy. Ale to je možná jen zdání, konkrétní statistiky neznám.

Island prý mimochodem díky svým skleníkům patří k předním světovým exportérům banánů. To jsou paradoxy. :-)

Taky to všechno může být důsledek jed jednoho malého dávného rozdílu, který přehodil vyhýbku našeho vývoje na jinou kolej, která vede až k dnešní rozvinuté vědě a technice. Třeba nevděčíme za svou současnou úroveň nezměrné píli našich předků, ale nějaké dávné náhodě, která se vyvinula v to, co dnes vidíme kolem sebe. Něco jako třeba dvě civilizace z nichž jen jedna objevila kolo.

reaguj[16] Tak tos mě zklamal.
pro Pizi Neděle 8. 06. 2008, 17.38

Já měl z tvých komentů pocit, že jsi vlastní brácha brouka Pytlíka, nebo žes se přinejmenším tak jako on narodil v kině, takže víš všecko a ty máš pro mě jen nějaké nepodložené domněnky… :-(

reaguj[17] Nikde na světě,
Šla kolem světa Pondělí 9. 06. 2008, 20.33

mezi žádnýma druhama není povinen ten úspěšný a aktivní živit toho línýho, to jen lidi si to vymysleli. Tak když teda jsou ještě slimáci na stromech a odmítají slejzt, tak ať si na nich zdechnou, já je živit nebudu!!!!

reaguj[18]
Katka Čtvrtek 17. 07. 2008, 14.22

Zhlédla jsem tyto webky a musím říct, že mi stojí chlupy hrůzou.

Ani nejde popsat jaké mám pocity hnusoty, jak můžou být dnes civilizovaní lidé (muži) zrůdní a dělat takové šílené věci na svých ženách a dětech???

Rozum zůstává stát, že vezmou kyselinu a prostě tomu člověku ublíží jen proto, že se cítí ublížená jeho ješitnost? To ani není středověk ani nelze říct, že se chovají jako zvířata, ani ty si bezdůvodně neubližují. To se nedá přirovnat k ničemu.

Co nakonec říct? České ženy vezměte si muslimy a žijte s nimi. Nejdřív je to zamilovanost, protože jsou hodní a nevím co, ale potom to přejde a pak budete týrány a bity a pro tohle já pochopení nemám!

VY MÁTE PRÁVO VOLBY… ony ne!

Když chce muslim, aby přešla česká žena na jeho víru co to znamená? Asi to, že ji chce mít naprosto pod kontrolou… a vlastnit.

Nechci říct, že Korán je špatný, ale většina si ho vyloží podle sebe. V Koránu nikde není podporováno násilí ani týrání či něco podobného… asi je rozdíl muslim a muslim.

Takže české super chytré ženy, které si vezmete muslima ještě černocha – nestěžujte si potom. je to jen a jen vaše volba!!!!

reaguj[19] Souhlasim
WTGO Sobota 10. 10. 2009, 04.32

Mam stejny nazor, jen dodam ze se mnou to nic nedela kdyz maji druhy jiny nazor, Vim ze na muj dojde. Chvalim vas web je to dost prace a zadrmo jak vidno, reklamy nemate a ani nehajite zadnou politickou stranu a tedy je jasne kazdemu ze vas nikdo neplati, vydrzte dal, rad se vracim nejen ja. Dekuji.

reaguj[20] To je strašný
Gevada Neděle 11. 10. 2009, 17.30

Vyhnat každýho kdo vyznává islam! Nechápu jak to mužeme tahat sem!

reaguj[21] Naše pipky si to berou
Cilit beng Úterý 20. 10. 2009, 23.37

[20] Gevada: za muže a rodí tomu muslimčata, asi nevědí, že jsou tím pádem v prdeli a už nikdy nebudou ani ony, ani jejich děti žít normální životy. Dcery jim ve 12-ti provdají za staré dědky, co za ně zaplatí a vlastní synové jim rozbijou držky, pokud je nedoženou k sebevraždě a nebo je nepodřezou.

Každou takovou vyhostit tam, kam jí srdce táhne.

reaguj[22] Hou!
BLAHA Pondělí 2. 11. 2009, 00.04

Perfect Web! Stop Islam! Vivat Atheism!

reaguj[23] JO!
Gatapa Středa 23. 12. 2009, 12.03

Hukot! Multikultůůůra! Už se těšim jak si vobřežu svou první ženušku z těch štyř co si pořidim!!!! BOMBA ISLÁM!!

reaguj[24]
kamila vejdovska mejl Středa 17. 02. 2010, 01.13

To co provadi tito muži je hyjenismus. Snad nikdy nepochopim jak nekdo muze tohle zene udelat. Vubec nevim co na to jen rict. Kazdy odsuzuje Hitlera, ale je malo lidi, kteri se dnes pozastavi nad temito muzi, kteri tyraji sve zeny a deti. Vzdyt delaji to same co on tyranizuji jine osoby ba dokonce jim berou zivoty. I kdyz mnohdy formou psychickou. Snad se s tim da neco delat. Nestujme jen se zalozenyma rukama. Ja jsem vdecna za to kde ziju a chtela bych aby i ostatni zeny mely pravo volby.

reaguj[25]
anonym Středa 2. 06. 2010, 15.21

Obřízka je nejhorší vec na svete.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jsem robot?