Atllanka

Nebyla uložena žádná novinka

Matcha zelený čaj

Urychlí metabolismus a je plný antioxidantů

Zelený čaj Matcha je doslova nabitý zdravím! Obsahuje antioxidanty, zrychluje metabolismus, snižuje cholesterol, zvyšuje soustředění, zlepšuje paměť a mnoho dalšího. Zkrátka samá pozitiva. Už jste ho pili i vy?

„Zelená“ je v oblasti potravin poslední dobou zkrátka „in“. Už jsme se společně seznámili s mladým ječmenem, který je dalším zázrakem prožívající na našem jídelníčku svoji renesanci. Nyní se zaměříme na zelený čaj Matcha, jehož jméno je často skloňováno a najdete ho už i na nápojových lístcích kaváren (tedy už ne jen specializovaných čajoven).

Možná už nad všemi „zázračnými“ potravinami, kterých se na trhu rojí čím dál tím víc, jen mávnete rukou. Dožijete se s nimi dlouhověkosti, pomáhají v detoxikaci celého organizmu, posilují imunitu a ještě k tomu po jejich konzumaci zhubnete – něco vám to říká? Tyto formule se linou z televize, čteme je v časopisech, v nabídkách u nutričních specialistů… Nebuďte ale zcela skeptičtí, mnohé jsou opravdu zdravé! „Zelené potraviny“ nejsou ničím novým pod sluncem. Většinou tady byli již dávno před tím, než jsme si jich v jednadvacátém století všimli. Jejich kouzlo znali naši předci od nepaměti. A co čaj Matcha? Rozhodně není výjimkou!

Matcha detoxikuje organizmus, zrychluje metabolismus, pomáhá při redukci váhy a obsahuje řadu antioxidantů

Čaj matcha je rozemletý na jemný svěže zelený prášek. Nevypadá tedy jako klasický zelený čaj slisovaný do sušených čajových lístků. Při jeho výrobě nedochází k fermentaci a i přes svoji až nadpřirozeně jarní barvu neobsahuje žádná barviva. Velmi speciální je i jeho příprava, prastarý čajový obřad… ale nejdříve se podíváme na to, čím nám vlastně Matcha prospívá:

1) Obsahuje antioxidanty katechiny, z nichž 60 % tvoří Epigallocatechin-3-Gallo, který je známý svým významem při redukci váhy.

2) Zvyšuje energii až po dobu 10 hodin

3) Zvyšuje soustředění, zlepšuje paměť a náladu. Kombinace aminokyseliny L-Theaninu a teofylinu navíc navozuje pocit jasné mysli. Proto jej již po staletí popíjejí buddhističtí mniši při meditacích.

4) Brání tvorbě glukózy v krvi – je ideální pro diabetiky

5) Významně urychluje metabolismus – ten je pak až 4× rychlejší

6) Jedna čajová miska obsahuje až 3 g vlákniny

7) Díky vysokému množství chlorofylu pomáhá při detoxikaci

 

Kouzlo čaje Matcha – proč je tak zelený?

Překvapuje vás to, jak je čaj Matcha zelený? Běžné zelené čaje jsou lisované do temně zelených až hnědavých lístků, nálev je pak lehce nažloutlý. Matcha je proti tomu velmi jasně smaragdově zelený prášek, ze kterého během speciálního čajového obřadu vznikne stejně zelený nálev. Čím to je? Matcha roste na zastíněných polích. Rostliny nedostatek světla kompenzují nadprůměrnou produkcí chlorofylu.

Při klasickém čajovém Matcha rituálu potřebujete mističku a speciální metličku. 1 g Matcha čaje pak stačí nasypat do mističky a metličkou společně se 100 ml horké vody (80°C) vyšlehat. Vzniklou pastu už jen zalijte zbytkem vody. Tak vznikne klasický zelený čaj Matcha.

Z prášku Matcha lze ale vytvořit i celou řadu dalších nápojů. Stačí jen vzniklou pastu zalít studenou vodou, mlékem, sojovým nebo rýžovým mlékem. Dá se s ním navíc i vařit. Existují recepty na Matcha zmrzlinu, sušenky i čokoládu.

 

Ochutnejte tento zelený zázrak!

 

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 388x