Atllanka

Nebyla uložena žádná novinka

Julínkovo desatero k zamyšlení

Kdo chce solidaritu, ať platí poplatky

Motto: Senátor Tomáš Julínek vydal desatero k zamyšlení pro všechny spoluobčany, kteří přijímají od populistických krajských politiků nelegální dárky v podobě tzv. „proplácení“ zdravotnických poplatků…

Každý, kdo takový dárek přijímá, se účastní velkého socialistického flámu. Kocovina se dostaví do konce roku. Poznáte jí snadno: krajské pokladny vysypané a solidarita v českém zdravotnictví opět postavená na hlavu.

 

JULÍNEK VARUJE

 

 

Vážení občané,

s obavami sleduji stále větší chaos, který provází odpouštění zdravotnických poplatků v krajích. Dovolte mi nabídnout vám několik bodů k zamyšlení. Snad vám pomohou zorientovat se v nepřehledné a podle mne jednoznačně nezákonné situaci.

Ještě předtím ale musím připomenout jeden zásadní fakt. Poplatky jsou součástí solidárního postoje všech občanů k vážně nemocným.

V roce 2008 nebyla poprvé v historii českého zdravotnictví finančně limitována ta nejdražší léčba pro vážně nemocné pacienty! Jedná se o onkologicky nemocné, pacienty s vzácnými chorobami, pacienty s roztroušenou sklerózou, s revmatismem…

 

DESATERO

Deset rad a informací pro občany, kteří uvěřili volebnímu slibu ČSSD a rozhodli se přijmout odpouštění zdravotnických poplatků krajem.

 

1) MIMO ZÁKON

Především si musíte být vědomi, že přistupujete na postup, který stojí mimo zákon. Politici ČSSD platný zákon nerespektují jen proto, aby od vás pod falešnými sliby získali hlasy!

Možná vám to připadá nepodstatné, ale poprvé od pádu komunismu došlo k rozsáhlému pošlapání základů právního státu. Pokud dnes mávneme rukou nad nedodržováním zákona, který upravuje poplatky, jakou jistotu máme, že zítra nebude stejně lehkomyslně obcházen jiný zákon, který vás chrání.

 

2) NĚKDE SE PLATÍ

Poplatky vám budou odpouštěny pouze krajských lékárnách a nemocnicích. V městských, soukromých a státních zdravotnických zařízeních platit budete! (viz přiložený příklad Jihomoravského kraje)

 

3) JINÝ KRAJ, JINÝ MRAV

Každý kraj má odlišný režim pro odpouštění poplatků, obvykle jde o formu daru po podepsání darovací smlouvy, ale i ta se může kraj od kraje lišit.

 

4) SMLOUVA S RIZIKEM

Darovací smlouva je řádná písemná a zavazující smlouva, která není bez rizika! Pečlivě si ji prostudujte!

 

5) VEŘEJNÉ INTIMNOSTI

Víte, že darovací smlouvou zbavujete nemocnici mlčenlivosti o určitých intimních údajích? A nejen to, Dokonce zároveň svolujete k volnému nakládání s vašimi osobními údaji (normálně vás chrání Zákon o ochraně osobních údajů!)!

 

6) DAŇOVÁ POVINNOST

Na základě opakovaného přijetí daru vám může vzniknout daňová povinnost, a pokud ji správně nepřiznáte, můžete být vystaveni sankcím finančního úřadu včetně trestní odpovědnosti.

 

7) NESTANDARDNÍ POSTUP

Darovací smlouvy si schovávejte! Protože se jedná ze strany krajů o zcela nestandardní a dosud nevyzkoušený postup, je pro vás bezpečnější poradit se s daňovým poradcem.

 

8) POZOR NA LIMIT

V darovacích smlouvách se zavazujete, že když překročíte limit, peníze kraji buď vrátíte, nebo dar nepřijmete. Tento závazek ale nemůžete splnit. O tom, že jste překročili limit a zdravotní pojišťovna vám vrací peníze, se totiž dozvíte nejdříve za dva měsíce ale také to může být až za pět měsíců.

Pokud tedy podepíšete smlouvu s tímto ustanovením a pojišťovna vám vrátí peníze – týká se to především důchodců a vážně nemocných pacientů(!) – může to být vnímáno jako podvod a nedodržení darovací smlouvy a zároveň se opět vystavujete sankcím!

 

9) DRAŽŠÍ LÉKY

Schovávejte si účty za léky třeba za čtvrtletí, abyste si zkontrolovali, zda se vám nákup léků bez poplatku opravdu vyplatí. Je běžné, že léky s doplatkem jsou v krajských lékárnách dražší než v lékárnách, kde se poplatek normálně vybírá! Poplatek 30 Kč za položku na receptu totiž kompenzuje zvýšenou cenu léku. Pokud lékárna kraje nevybírá poplatky, neznamená to, že budete mít lék o 30 korun levnější.

 

10) NABOURANÁ SOLIDARITA

Pokud Vám záleží na osudu všech, kdo jsou vážně nemocní a potřebují drahou léčbu, poplatky plaťte. Přispíváte k větší solidaritě a stabilitě českého zdravotnictví, což je důležité zvláště v době hospodářské krize.

I Vy můžete potřebovat léčbu za statisíce či dokonce miliony korun!

 

Příklad Jihomoravského kraje

Ve městě Brně, Boskovicích, Blansku a Hustopečích budete platit všude, odpouštění se bude týkat pouze Vyškova, Ivančic, Kyjova, Znojma, Břeclavi, Hodonína, Tišnova ale pouze nemocnic! Netýká se to ostatních zařízení a ambulancí praktiků specialistů a podobně.

zdroj  

 

Navštivte archiv textů   Vstup do diskuze zde 

 

Zhlédněte Inkubátor Atllanky   Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před hulváty a hlavně před reklamním spamem…

 

1.04.2009 | Archivováno 1.11.2012 | 2024× přečtenopošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 422x