Atllanka

8.5.2008: Klikněte vlevo na Vyhledávání a zadejte co hledáte, např.: Mašínové, islám, socani, atd. Nížeji se Vám zobrazí texty slovo obsahující. Rozklikněte a vyberte si článek. Hezký den, přeje Atllanka… :) … Starší aktuality

Kozáci za II.světové války

Občanská válka v Rusku skončila, kozáci se rozutekli do celého světa. Někteří z kozáckých velitelů našli azyl v Německu. Mnozí z nich přivítali nástup Adolfa Hitlera a nacistů k moci s porozuměním a doufali, že nová válka, o které byli přesvědčeni, srazí bolševické Rusko na kolena a oni se budou moci vrátit domů, do Ruska.

 

 

Že jejich naděje nebyly marné je evidentní a pokusíme se navázat na dobu emigrace i zapojení kozáků do války na straně Německa bez emocí a jen na základě faktu.

 

Generál Krasnov

Jedním z vůdců kozáku byl bezesporu bývalý carský generál KRASNOV, který žil v Berlíně a se souhlasem Hitlera se pokoušel o založení „Kozácké nacionální strany“. Po okupaci ČSR se Krasnov pokusil přenést sídlo strany do slovanské Prahy, kde žilo také velké množství emigrantů a utečenců z Ruska.

 

 

Nereálným snem gen. Krasnova bylo vytvoření tak zvaného „Velkého kozáctva“, tedy německého protektorátu, který by sahal od východu Ukrajiny až po řeku Samaru. Tento kozácký státní útvar by byl zcela pod kontrolou Německa. Němci částečně kozákům vyhověli a slíbili pomoc. Na Kubáni se setkal nábor kozáků pro válečné účely s úspěchem a o to Němcům jistě šlo v prvé řade.

Po porážce u Stalingradu a ústupu německé armády se do prostoru Novočerkaska stáhlo na 15 000 kozáků na čele s atamanem Pavlovým. Zde ataman Pavlov soustřeďuje kozáky z oblasti Donu, Kubáně a Těrecka.

Kozáci byli neukáznění a ne všichni zcela schopni vojenského výcviku. Toto vojsko, které připomínalo spíše hordu zločinců se posléze přesunulo do Běloruska. Zde pod velením atamana Pavlova neúspěšně bojovali proti partyzánům. Ataman Pavlov v těchto bojích padl a kozáci utrpěli porážku.

 

Helmuth von Pannwitz

Situace se mění až v polovině roku 1943, kdy Němci pochopili, že kozáci představují vojenskou sílu, pokud se podrobí řádnému výcviku. Dochází k vytvoření kozácké divize pod velením kapitána (později generála) Helmutha von Pannwitze. Tato jednotka je zformovaná z Konnovovy jednotky a pluku kozáckých uprchlíků (kozáci z oblasti Kubáně, Donu, Těrecka, ale i Sibiřských kozáků).

 

 

Jednotka byla doplněna o německé důstojníky a poddůstojníky a její tažení a těžké boje proti partyzánům v Jugoslavii jsou podrobně popsané zde

V červnu roku 1944 byla Pannwitzova jednotka rozšířená a stává se vyšší jednotkou v síle sboru. Jde o známý XV. kozácký sbor o síle 21 000 mužů. Sbor byl přičleněn k jednotkám SS a to za přispění samotného Himmlera. Říšský velitel SS byl velmi spokojený, když mohl kozáky přijmout do řad SS. Byl to totiž Rosenberg a jeho ministerstvo, které přišlo s teorii, že kozáci nejsou Slované, ale potomci starogermánského kmene Ostrogótů.

Celkem můžeme hovořit o 250 000 kozácích, kteří bojovali na straně Němců. Němečtí velitelé k těmto lidem mnoho důvěry neměli a tak kozáci bojovali především proti partyzánům, kde se „vyznamenali“ v bojích proti srbským partyzánům.

 

Příběh nesplněných kozáckých nadějí a jejich krutého konce

Klikni na střed obrázku

 

Genocida dokonána

V dubnu roku 1945 jednotky 8. britské armády postupuji na sever a dochází k těžkému bombardování Tolmezza. Hlavní stan kozáckých jednotek se přesunuje až k hranicím Rakouska. V bývalém táboře, který sloužil jako zajatecký lágr se usazuje na 15 000 kozáků s rodinami, dětmi, majetkem. Po kapitulaci a odevzdání zbraní se stávají jen zuboženými běženci o které nemá nikdo zájem. Osud těchto lidí byl zpečetěn.

Na konferenci, která proběhla v roce 1945 na Jaltě Sovětský svaz oprávněně požadoval návrat uprchlíků, ale i odrodilců typu Vlasova, Krasnova, Škura či knížete Sultan-Gireje do vlasti s tím, že budou spravedlivě souzeni a trestáni. Dohoda byla schválena.

Již dne 21. května 1945 na základě závěru Jaltské konference uzavřel velitel 5. britského sboru generál sir Keightley dohodu s představiteli NKVD a velitelem skupiny SMERŠ působícího při štábu maršála Tolbuchina o vydání kozáků i s rodinami Rusům.

Podvodem, vylákali Britové z tábora na 2000 kozáckých velitelů a to pod záminkou vojenské porady. Bylo zde i 12 kozáckých generálů. Kozáci ve městě Judenburg, které bylo na hranici sovětské okupační zóny se také zároveň stalo svědkem tragedie těchto kozáků. Část kozáků byla na místě bez rozsudku zastřelena a část převezena na Sibiř do koncentračních táborů (gulagů). Vedoucí osobnosti P. A. Krasnov ,A. G. Škuro, T. I. Domanov, C. N. Krasnov a další byli popraveni v Moskvě 17. dubna roku 1947.

Tragicky osud se završil dne 31. května 1945 kdy mjr. Davis oznámil, že internovaní vojáci s rodinami budou vráceni zpět do vlasti.

1. června 1945 byl tábor obležen (jiný termín není vhodný) příslušníky židovské brigády (8. armáda). Je možné jen konstatovat, že tito židovští vojáci se ke kozákům chovali jako nacisté k Židům, vraceli jim s úroky to, jak se nacisté a kozáci chovali k Židům v Rusku i na Balkáně.

 

 

Bylo to peklo, kdy otec raději svoji rodinu zabil a sám spáchal sebevraždu, kdy se matky s dětmi vrhaly pod pásy tanků. Krutá realita kruté války. V těchto místech bylo zřízeno pietní místo se hřbitovem obětí, kde se v památných dnech setkávají příslušníci, potomci obětí, příslušníci ruské šlechty, kozáci a ruská emigrace z celého světa.

zdroj 

 

 

Vážení čtenáři, Atllanka je i na Facebooku, kde je součástí mnoha různých skupin. Pokud máte zájem a chcete v diskuzi vyjádřit svůj názor na přečtený text, obrázek, video či informaci, nebo jen prostě chcete šířit dál, tu u „vrchnosti“ tolik nepopulární, pravdu, pak neváhejte, přidejte se a pište… rádi vás na naší stránce uvítáme.

 

 

Související texty

Upozornění redakce:

  • Podtrhaná slova v textu jsou odkazy, které jsou důležité, čtěte tedy prosím i je. Pod celým textem pak jsou odkazy vedoucí na články související s tématem, text doplňují, nebo jsou jeho pokračováním. Nemáte-li čas číst texty na našem webu pořádně, nečtěte nás raději vůbec! Děkujeme.

Čtěte také:

 

Navštivte archiv textů     Vstup do diskuze zde 

 

Stáhněte si naše Prezentace       Atllanka Vás vítá – Welcome

 

Komentáře na našem webu se zobrazují s určitým zpožděním, omlouváme se Vám, ale je to nezbytná ochrana před agresivním reklamním spamem…

 pošli na vybrali.sme.sk jaggni to! Linkuj.cz pridej.cz

Napsal Atllanka, vytisknout, přečteno 18241x